Siğil Nedir? Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Siğil Nedir? Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

Siğil Nedir? Siğil Nasıl Tedavi Edilir?

İçindekiler

Siğil nedir?

Siğiller (Verrüler), derinin üst tabakasına yerleşen insan papilloma virüs (Human Papilloma Virüs- HPV) isimli bir virüsün oluşturduğu viral enfeksiyonlardır. En sık el ve ayaklarda olmakla birlikte vücudun herhangi bir yerinde de bulunabilirler.

Siğiller, türlerine ve göründükleri yere bağlı olarak çeşitli boyutlarda, şekillerde ve renklerde bulunurlar.

Her yaşta görülmekle birlikte çocuklar ve gençlerde sıktır, orta yaştan sonra sıklığı azalır. Ayrıca bağışıklık sistemini düşürecek ilaç alanlar ve bu tip hastalığı olanlarda siğil daha kolay ortaya çıkar ve daha dirençli olur.

Siğil tipleri ve klinik belirtileri nelerdir?

Siğiller sıklıkla parmaklar, eller, ayak tabanı ve genital bölgelerde gözlemlenmektedir. Siğiller vücuda giren bir virüsten kaynaklanır. Vücudunuz virüse maruz kaldıktan sonra siğilin gelişmesi 2-6 ay arasında değişebilmektedir.

Siğillerin tipik belirtileri şunlardır:

  • Küçük, etli yumrular ve üzeri karnabahar gibi görünen şekilde gözlenebilir.
  • Ten rengi, beyaz, pembe, kahverengi renklerde olabilir.
  • Üzerlerinde küçük, pıhtılaşmış kan damarları görülebilir.

Siğiller bulundukları yere veya şekline göre değişik tiplerde olabilir, en sık görüleni verruka vulgaristir.

Siğil tipleri şunlardır:

Verruca Vulgaris (Basit Siğiller)

Bu siğiller yuvarlak, kaba dokulu ve sarımsı veya kahverengidir. Genellikle ellerde, bacak ve tırnak çevrelerinde bulunurlar.

Verruca Plantaris (Ayak Tabanı Siğilleri)

Ayaklarda derinin içine gömülü halde bulunurlar ve ağrıya sebep olurlar. Nasırla karıştırılma ihtimalleri yüksektir, ayırt etmek için siğilin içindeki siyah ya da kırmızı noktaların varlığı kontrol edilmelidir. Kiloya bağlı olarak ayak tabanında bulunan siğiller içe doğru gelişim gösterebilir.

Verruca Plana (Düz Siğiller)

Bu siğiller yüzler, eller ve bacaklar üzerinde çok sayıda siğil kümesinde küçük ve pürüzsüzdürler. Vücudun her yerinde olabileceği gibi, özellikle yüz, saçlar ve el üstlerinde yerleşirler.

Özellikler erkeklerde yüzde yerleşen siğiller tıraş nedeniyle hızla çevreye bulaşarak sayıları artar. Düz yüzeyli deriden hafif koyu renkte görülürler. Diğer bölgede görülen siğillere göre daha küçük yapıdadırlar.

Genital Siğiller

Genital bölgede görülen ve insan papilloma virusa (HPV) bağlı olarak ortaya çıkan cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 15-49 yaş arasındaki kişilerin yüzde 1-2’sinde görülmektedir. HPV’nin 100’den fazla tipi vardır ve bunların yaklaşık yarısı genital siğile neden olabilmektedir. Hastalığın kuluçka dönemi haftalar veya yıllar olabilmektedir.

Kadın ve erkek genital bölgelerine yerleşen, sıcak ve nemli alanlar olması nedeniyle, anüs (makat) çevresinde ve kadınlarda genital bölgede küçük dudaklarda daha sık görülen, küçük, deri renginde, kırmızı veya kahverengi bir kabarıklık olarak başlar. Fazla nemli bir bölgedeyse beyazımsı da görünebilir. Giderek büyür ve üzeri karnıbahar gibi bir görünüm alır.

Siğil çıkmasının nedenleri nelerdir?

Her yaşta görülmekle birlikte çocuklar ve gençlerde sıktır, orta yaştan sonra sıklığı azalır. Siğiller yaşlılar, organ nakli olanlar ve HIV yani AIDS gibi virüse karşı bağışıklık sistemi düşük olan kişileri de tehdit etmektedir.

Siğiller bulaşıcı mıdır?

HPV enfeksiyonu en çok HPV ile enfekte insanların siğillerine dokunma ve direkt temas ile bulaşır. HPV cansız objelerde de bir süre boyunca canlı kalabilir. Bu nedenle umuma açık alanlarda bulaşabilir ve buna ek olarak cildi aşındıran yüzme havuzu gibi yerlerde de bulaş görülebilir.

Özellikle genital siğiller, cinsel yolla bulaşabilir. Siğiller özellikle de hasar oluşturan durumlarda yayılır. Örneğin tıraş veya ağda gibi işlemlerde yayılabilir.

Genital siğili olan kişilerdeki lezyonlar klinik olarak kaybolana kadar cinsel ilişkiye girilmemelidir. Temasla bulaştığı için kondom gibi koruma yöntemleri de tam olarak korumamaktadır.

Siğil tanısı nasıl konur?

Siğil tanısı genellikle doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Bazen ayırıcı tanı için dermoskopi veya deriden biyopsi alınması gerekebilir.

Siğil nasıl tedavi edilir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Siğilden şüphelenildiğinde kişinin kendisini ve çevresini koruması için dermatoloğa başvurması gerekir. Dermatolog tedavide; siğilin etkeni olan HPV virüsüne karşı etkili olan ajanlar ile dokuyu tahrip ederek iyileşmeyi sağlayan ajanlar ya da yöntemlerle tedavi planını yapar.

Bu tedavi yöntemleri; hastanın yaşına, siğilin bulunduğu bölgeye, kalınlığına ve klinik tipine göre belirlenir.

Başlıca tedavi yöntemleri yüzeysel uygulanan deri üst tabakasını eritici keratolitik ajanlar, soğuk tedavisi (kriyoterapi), siğil mikrobunu öldüren asitli solüsyonlar dışında bazı durumlarda cerrahi yöntemler de kullanılabilir.

Çocuklarda bazı durumlarda herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmadan yaklaşık 2 yıllık bir süre içinde kendiliğinden iyileşme gözlenebilir. Ancak tedavisiz bu dönemde hastalığın bulaşarak artabileceği unutulmamalıdır.

Siğil tedavisi kişinin bağışıklık sistemine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bağışıklığı güçlü kişilerde uzun bir süre ortaya çıkmayan siğillerin, bağışıklığı düşük olan kişilerde ise ortaya çıkması ve yayılımı daha kısa sürede meydana gelir. Siğil tedavisi genellikle bir veya iki yıla yakın sürebilir. Siğil tedavisinde en önemli rol yine bağışıklık sistemine düşmektedir. Siğil tedavisinde doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli kullanılması oldukça önemlidir.

Siğil Tedavisinde Uygulanan Yöntemler:

Siğil tedavisinde uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Genel olarak bu tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Topikal kremler ve solüsyonlar
  • Küretaj ve Elektrokoter
  • Kriyoterapi
  • Eksizyonel Cerrahi

Genital bölge siğillerinde bir önemli konu da tekrarlamasıdır. Bazı siğiller kaybolurken yakın bölgelerde yeni siğiller çıkabilir. Bu nedenle genital bölgenin periyodik muayenesi gereklidir. Tam tedavi sonrasında bile genital siğillerin tekrarlama olasılığı vardır. Kadınlarda rahim ağzı kanseri riski nedeniyle mutlaka düzenli olarak “smear” yapılmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024