Pandemi Sürecinde “Mükemmel Anne” Olma Çabası Kadınları Zorluyor

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Pandemi Sürecinde “Mükemmel Anne” Olma Çabası Kadınları Zorluyor

“Mükemmel anne” olma çabası normal zamanlarda bile hem kadınlar, hem de çocukları açısından yıpratıcı olsa da, tam kapanma gibi dönemlerde daha da zorlayıcı olabiliyor. Evde çocuğunun uzaktan eğitim sürecini takip etmek, profesyonel iş hayatını sürdürmek, bunları yaparken de iyi bir eş ve ev hanımı olabilmek için durmadan çabalamak kadınları yıpratıyor. Bu süreci biraz daha kolay atlatabilmek için “mükemmel anne” olma çabasından sıyrılarak, belirsizliklerle baş etmeyi kolaylaştıracak günlük rutinler oluşturmak önem taşıyor. Güven Hastanesi Psikoloji Bölümünden Uzm. Psk. Gözdem Özdem Akaydın, tam kapanma sürecinde ailelerin hayatını kolaylaştıracak önerilerde bulundu.

Pandemi Sürecinde “Mükemmel Anne” Olma Çabası Kadınları Zorluyor

İçindekiler

Katı bir plan yerine günlük rutin oluşturun

Başarılı bir iş kadını, iyi bir eş, marifetli bir ev hanımı ve mükemmel bir anne olma isteğiyle hareket etmek kadınların kaldırabileceğinden çok daha fazla sorumluluk üstlenmesine bunun sonucunda da hem kendisini hem aile bireylerini mutsuz edecek tutumlar sergilemesine yol açmaktadır. Birden fazla sorumluluğu olan kadınlar özellikle devam eden pandemi sürecinde birçok alanda mücadele vermektedir. Böyle zamanlarda gerçekçi beklenti ve hedeflerle hareket etmek hayatı kolaylaştıracaktır. Ailelerin günlük programlarında; çocuklarına ev düzeni ile ilgili sorumluluklar vermeleri, bir arada geçirecekleri yemek, film ya da oyun zamanları yaratmaları ve her aile bireyinin kendi başına geçirebileceği bir zaman diliminin de olması önemlidir. Tekrarlanan rutinler ve günlük bir program; hem aileler için düzen hem de çocuklar için bir uyum ve güven kaynağıdır. Fakat bu programların dakika dakika katı bir şekilde düzenlenmesinin ailede strese sebep olabileceği de unutulmamalıdır.

Ekran süresine değil maruz kaldığı içeriğe odaklanın

Bu süreçte “mükemmel anneleri” zorlayan bir diğer konu çocuklarının ekran başında geçirdikleri zamanın fazlalığıdır. Normal yaşamda her yaş grubuna göre uzmanlarca belirlenen ekran zamanının pandemi döneminde sıklıkla aşılması anneleri gereğinden fazla kaygılandırmamalıdır. Bu dönemde çocuklar sadece oyunlarını, derslerini ve seyrettikleri videoları değil, sosyal çevreleri ile olan iletişimlerini de ekran vasıtasıyla sürdürmektedirler. Zamanlarının tümünü evde geçiren çocuklar için, özellikle de anne babanın evden çalıştığı bir ortamda, ekrandan uzak tutabilmek gerçekçi bir beklenti değildir.  Bu süreçte ebeveynlerin takip etmesi gereken; telefonda, bilgisayarda ve televizyonda çocukların nasıl bir içeriğe maruz kaldıkları olmalıdır.

Tam kapanma dönemini aileniz için avantaja çevirmek için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çocuklara yaşamsal beceriler; yaşlarına göre yemek yapmak, mutfakta katkıda bulunmak, ergen yaştaki bir çocuk için arabanın yağını değiştirmek, düğme dikmeyi öğretmek veya aile bütçesini hesaplamasına yardımcı olmak gibi sorumluluklar verilebilir.  
  • Herkesin çocuğuna aktarabileceği birçok becerisi vardır. Bunları çocuklara öğretmek yaşamlarını kolaylaştırıp, özgüvenlerini artırırken, birlikte güzel anılar biriktirmenize katkı sağlayacaktır. 
  • Özellikle bu dönemde aile olarak tamamen içe dönmek yerine, dış dünyada zor durumda olanlara faydalı olmak adına bir şeyler yapmak çocuklar için öğretici bir fırsat olacaktır. Dışarda az insan olduğu için yemek su bulamayan sokak hayvanlarına su ve yemek bırakmak, ihtiyacı olan ailelere birlikte erzak göndermek gibi faaliyetler yapılabilir. 
  • Ergenlik dönemindeki çocukların bireyselleşme sürecini hoş görmek, yaşadıkları ilişkisel kayıplar ve özerklik çabasını anlamaya çalışmak olası çatışmaların önüne geçecektir.  
  • Kendi evlerinde huzurlu ve mutlu olan çocukların dış dünyaya karşı da empati besleyen ve kolektif bilinç algısı yüksek bireyler olacakları unutulmamalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024