Ozon Nedir? Ozon Tedavisi Nedir ve Hangi Hastalıklarda Uygulanmalıdır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Ozon Nedir? Ozon Tedavisi Nedir ve Hangi Hastalıklarda Uygulanmalıdır?

Ozon Nedir? Ozon Tedavisi Nedir ve Hangi Hastalıklarda Uygulanmalıdır?

Ozon tedavisi nedir?

Son yıllarda tıpta koruyucu tedavi yöntemlerinin kullanımının artmasıyla birlikte, Latince “Tanrı’nın nefesi” anlamına gelen ozon da çeşitli yöntemlerle tıpta kullanım alanı bulmaktadır. Ozon, oksijenin yani O2 elementinin yüksek elektrik akımıyla O3 gazı formuna ulaşmasıyla elde edilmektedir. Elde edilen gaz değişik yöntemlerle vücuda uygulanarak oluşturulan kimyasal reaksiyonlardan iyileşme yönünde yararlanılmaktadır

Ozon tedavisi nasıl uygulanmaktadır?

Tıpta ozon uygulamaları:

Majör uygulama: Hastanın kendi kanının alınarak ozonlanması ve sonrasında damar yoluyla hastaya geri verilmesi yöntemidir. Bu yöntem genellikle, antioksidan kapasitenin artırılması, halsizlik, yorgunluk, bağışıklık sisteminin düzenlenmesi, gençleşme ve dinçleşme amaçlı uygulanmaktadır.

Minör uygulama: Hastanın kendi kanından az bir miktar alınarak ozonlandıktan sonra kas içine verilmesi yöntemidir. Bu yöntem alerjileri engellemek amacıyla kullanılmaktadır.

Lokal uygulamalar:

•    Kas içi uygulama: Ağrı kesici olarak kullanılan yöntemdir.

•    Deri içine ve altına uygulama: Estetik amaçlı kullanılan, kırışıklık engelleyici yara, skar oluşumunu azaltıcı bir yöntemdir.

•    Torbalama yöntemi: Yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılan bir yöntemdir.

•    Eklem içine ve çevresine uygulama: Kıkırdak oluşumunu uyarmak ve ağrı kesici amaçlarıyla yapılan uygulamadır.

•    Vücut boşluklarına yapılan uygulama: Bağırsak bozuklukları, vaginit, sistit, gastrit, otit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

•    Ozon sauna: Halsizlik, yorgunluk, cilt yenilenmesi amaçlarıyla kullanılan yöntemdir.

Tüm bu yöntemler haricinde ozon tedavisi; PRP, proloterapi, nöralterapi, akupunktur ile kombine olarak kullanılabilmektedir.

Ozon tedavisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır?

Dolaşım Bozuklukları

Ozon tedavisinin en sık kullanıldığı hastalık, dolaşım bozukluklarıdır.  Damar hastalıklarında tüm dokuların ve organların beslenmesi bozulmaktadır. Bacaklardaki açık yaraların (ulcus cruris), şeker hastalığına bağlı oluşan yaraların, yatağa bağlı hastalarda oluşan bası yani yatak yaralarının, pıhtı atması ya da damar sertliği sonucu oluşan damar tıkanıklığına bağlı felç gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Kanser

Ozon tedavisi kanser hastalarında tamamlayıcı tedavi olarak tercih edilebilen yöntemlerden biridir. Bağışıklık sisteminin aktivasyonunu artıran ve kanserle savaşan hücrelerin üretimini destekleyen oksijen terapisi, vücudun genel direncine olumlu yönde katkı sağlayarak kanser tedavisine yardımcı olur. Aynı zamanda zindelik vermesi sebebiyle kemoterapinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında da önemli rol oynar.

Virüs, Bakteri ve Mantar Enfeksiyonları

Virüs, mantar ve bakterilerin üremesini engelleyici özelliği sebebiyle uzun süredir su arıtmasında kullanılan ozon, bu ajanların sebep olduğu hastalıkların tedavisinde de başarıyla uygulanmaktadır. Özellikle ayak bölgesinde oluşan mantar hastalığında ozon tedavisi uygulanarak inatçı enfeksiyonların önüne geçilmesi mümkün olabilmektedir. Kolit ve proktitis gibi bağırsak enfeksiyonları,  herpes simplex ve herpes zoster virüslerinin sebep olduğu hastalıklar ve karaciğer enflamasyonları gibi birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra ozon tedavisinden; fibromiyalji gibi kronik ağrıların ve yorgunluğun giderilmesinde de faydalanılmaktadır. Çağımızda birçok kişinin ortak derdi olan; kendini sürekli yorgun ve bezgin hissetme durumu ozon yardımıyla giderilebilir. Ozon tedavisi ayrıca; romatizma, artrit,  otoimmün hastalıklar; multiple skleroz ve çölyak hastalığı gibi sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı yöntem olarak kullanılmaktadır. Anti-aging yani yaşlanma karşıtı olarak da bilinen bazı terapilerde ve yaşlılığa bağlı gelişen unutkanlık, hafıza kaybı gibi hastalıkların tedavilerinde de ozondan yararlanılmaktadır. Son olarak; ortopedik rahatsızlıklar, diş ve diş eti hastalıkları, kadın hastalıkları ve cinsel sorunların tedavisinde de yardımcı yöntem olarak ozon terapiden destek alınmaktadır. 

Ozon tedavisinin faydaları nelerdir?

Ozon terapisinin en önemli faydası; kan hücrelerinin esnekliğinin artırılması sağlanarak doku ve organların oksijenlenmesinin ve beslenmesinin artırılmasıdır. Bu durum hastalık ve yara iyileşmesini hızlandırmaktadır. Bir diğer yararı detoksifikasyon denilen; çeşitli nedenlere vücuda giren kimyasal ve biyolojik atıkların zararsız hale getirilmesini sağlamasıdır. Ayrıca; yaşlanma ve yaşlanmanın etkilerinin giderilmesine en azından yavaşlatılmasına, bedensel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı, zinde olmaya destek olur. Ozon gazının yağ yakma özelliği sayesinde yağ hücrelerine lokal enjekte edilmesi sonucunda bölgesel yağ eritilmesine ve bölgesel incelmeye katkı sağlar. Bunun yanı sıra; ozon sağladığı yüksek enerjili oksijen sayesinde deri hücrelerinin canlanmasını ve gençleşmesini sağlayarak selüliti giderir.

Ozon tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Hipertiroidizm ve favizm hastalığında glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği olan kişilerde ozon tedavisi uygulanması önerilmemektedir. Gebelerde ve çocuklarda kullanımı doktorun görüşüne bağlı olup şu ana kadar bildirilen olumsuz bir durum saptanmamıştır.

Çok nadir olmakla birlikte genel olarak görülen yan etkiler; alerjik reaksiyonlar, emboliler ve enfeksiyonlardır. Ayrıca, direkt gaz enjeksiyonları, pulmoner emboli riski taşır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024