Orta Kulak iltihabı Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Orta Kulak iltihabı Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen ve virüsler veya bakteriler tarafından tetiklenen bir rahatsızlıktır.

Kulak ağrısı, kulakta dolgunluk hissi, işitmede azalma veya işitme kaybı, çınlama orta kulak iltihabının belirtilerindendir. Ayrıca orta kulak iltihabında yüksek ateş, mide bulantısı ve öksürük de görülebilir.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümünden Uzm. Dr. Onur Uysal, orta kulak iltihabı hakkında bilgi verdi.

Orta Kulak iltihabı Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

İçindekiler

Orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak iltihabı, orta kulaktaki enfeksiyon veya enflamasyon (iltihaplanma) durumunu ifade eder. Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan bir boşluktur ve işitme kemikçiklerini kulak arkasındaki mastoid kemik içindeki havalı hücreleri ve kulağın havalanmasını sağlayan östaki tüpünü içerir.

Orta kulak iltihabının nedenleri nelerdir?

Orta kulak iltihabı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişir ve virüsler veya bakteriler tarafından tetiklenir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun veya boğazdaki enfeksiyonun orta kulağa yayılmasıyla oluşabilir.

Orta kulak iltihabı özellikle çocuklarda daha sık görülür, çünkü çocukların orta kulak havalanmasını sağlayan östaki tüpleri yetişkinlere göre daha düz ve daha kısa bir yapıya sahiptir, östaki tüpünün yutağa açıldığı uçta da geniz eti olmasından dolayı tıkanıklık daha fazladır ve bu durum da enfeksiyon riskini artırır.

Orta kulak iltihabı ile ortaya çıkabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Orta kulak iltihabının tedavi edilmemesi veya tekrar etmesi durumunda

  • Kalıcı işitme kaybı ve kulak zarında yapısal değişiklikler,
  • Tekrarlayan enfeksiyonlar,
  • Mastoidit (Orta kulaktaki kemiklerin etrafındaki kemik iltihabı) ve nadir durumlarda menenjit (beyin zarlarının enfeksiyonu) gibi komplikasyonlar görülebilir.

Orta kulak iltihabı belirtilerinin olması durumunda uzmana başvurulması oldukça önemlidir.

Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

Kulak ağrısı, zonklama şeklinde kimi zamanda şiddetli olabilir ve genellikle uykudan uyandıracak düzeydedir. Ayrıca ağrı aniden başlar. Kulakta dolgunluk hissi eşlik eder ve işitmede azalma veya işitme kaybı olabilir. Bu tabloya kulakta çınlama, uğuldama eşlik edebilir. Kulaktan sıvı akması, baş dönmesi denge sorunları oluşturabilir. Ateşle birlikte seyredebilir ilerlemiş durumlarda genel durum bozukluğu bulantı kusma ve öksürük yapabilir. 

Orta kulak iltihabı tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Orta kulak iltihabı tanısı, kulak-burun-boğaz muayenesinde kızarık görünümde kanlanması artmış kulak zarının ya da sağlam kulak zarında bombeliğe neden olan orta kulak sıvısının görülmesiyle konulur.

Orta kulak iltihabı tedavisi, orta kulak enfeksiyonuna eşlik eden üst solunu yolu enfeksiyonunun tedavisiyle birlikte planlanır. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılabilir. Ayrıca, ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler veya kulak damlaları da reçete edilebilir. Alerjik şikayetlerin olması durumunda antihistaminikler kullanılabilir.

Orta kulak iltihabı tedavisine iyileşilene kadar devam edilmeli ve iyileşme mutlaka kontrolde görülmelidir. Tedaviye dirençli durumlarda ya da orta kulak sıvısının medikal tedaviye cevap vermemesinde iltihaplanmış sıvıyı drene etmek (sıvının boşalması) için tüp takılması gerekebilir.

Orta kulak iltihabını önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Enfeksiyon riskini azaltmak için hijyen kurallarına uyulmalıdır. Soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaçınılmalıdır. Pasif içicilik orta kulak enfeksiyonu riskini artırabilir, bu nedenle sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Üst solunum yollarının açıklığının sağlanması için uygun nem ve ısı önemlidir. Alerjik bireylerde alerjinin semtomatik tedavisi (belirtilerinin ortadan kaldırılması) otit (orta kulak iltihabı) sıklığını azaltır. Üst solunum yollarında tıkanıklığa neden olan tonsil hipertrofisi ya da geniz eti büyüklüğü gibi altta yatan hastalığın tedavisi ve gerekirse cerrahi müdahaleleri orta kulak iltihabını önlemede etkilidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024