Nasır Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Nasır Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır, ellerde ve ayaklarda derinin kalınlaşmasıyla gelişen ve şiddetli ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Nasır genellikle ayaklarda, yanlış ayakkabı giyilmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Nasır tedavisinde en etkili yöntem, mekanik temizliğin yapılması ve baskının ortadan kaldırılmasıdır. Baskıyı azaltmak için de nasırlı bölgeye silikon aparatlar kullanılması oldukça önemlidir.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Ayak Sağlığı Cerrahisi Bölümü’nden Ayak Sağlığı Uzmanı Meysun Erdem,  ayak nasırı hakkında bilgi verdi.

Nasır Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İçindekiler

Nasır nedir?

Nasır, ellerde ve ayaklarda derinin kalınlaşmasıyla gelişen bir çeşit deri lezyonudur. Nasır genellikle ayaklarda ortaya çıkar.

Kallus olarak adlandırılan ve genel kalınlaşma olan nasırlar ve küçük ancak köklü nasırlar olmak üzere iki çeşit nasır vardır. Daha çok ayakkabıların temas ettiği bölgelerde olan kallus, parmak altlarındaki eklemlerin yüzeyinde yaygın görülür.

Enfekte olunmazsa her iki nasır çeşidinin de tedavisi daha kolay olur.

Nasırın nedenleri nelerdir?

Nasır genellikle yanlış ayakkabı kullanılması nedeniyle gelişir. Ayağı çok sıkan, yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabılar beşinci ve diğer parmakların aralarında nasır oluşturur. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar, ayak parmak kemiklerinin altına denk gelir ve o bölge basınca maruz kalır. Bu durum da nasıra yol açar.

Nasırların en büyük nedenleri yanlış ayakkabı giymektir.

  • Topuklu,
  • Ayağa uymayan,
  • Ayağı sıkan,
  • Sivri burunlu ayakkabılar nasırın oluşmasındaki önemli nedenlerdir.

Ayrıca ayak yapıları, yürüme ve basma şekilleri ebeveynlerine benzeyen çocuklarda nasır görülme olasılığı daha fazladır.

Nasır belirtileri nelerdir?

Nasır, gözle görülebilen bir durumdur.

Deride;

  • Kalınlaşma,
  • Renk değişikliği,
  • Ağrı nasırın belirtilerindendir.

Ayak derisinin belirli bölgelerinde baskı ve sürtünmenin olması nedeniyle ağrı çok şiddetlenir. Baskı kesildiğinde ağrı azalır. Bu durum nasırın en büyük belirtisidir.

Nasır nasıl tedavi edilir?

Nasır tedavisinde, öncelikle kalınlaşan yüzeyin bir miktar temizlenmesi ve basıncın ortadan kaldırılması önemlidir. Aslında tedavide temizlikten çok, basıncın ortadan kaldırılması mühimdir.

Nasır temizlendikten sonra kişi,

  • Nasırın oluşmasına neden olan ayakkabıyı giymeyi sürdürür,
  • Yürüme ve basma şeklini değiştirmez,
  • Nasırlı bölgeye basınç devam ederse tekrar nasır gelişir.

Nasırın tedavi edilmemesi çok şiddetli ağrıya neden olur. Kişi, ağrı sebebiyle yürüyemez. Nasır, yürümeyi zorlaştırır ve ayak şeklini bozar. Nasır bölgesi baskıya maruz kaldıkça ağrıyla birlikte kişi, farklı basmaya çalışır ve o bölgelerde de nasır oluşur. Bu nedenle nasırın tedavi edilmesi gereklidir.

Nasır tedavisinde nasır bantları, solisyonlar, mekanik temizlik gibi birçok yöntem mevcuttur.

Tedavide nasır bantları oldukça revaçtadır. Ancak nasır bantları, içerdiği kimyasal maddelerden dolayı etraf dokuya zarar verebilir. Bu yüzden de nasırın kontrolü çok daha zor olabilir. Mekanik temizlikte ise kontrol daha kolay sağlanır.

Mekanik temizlik, aya sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır. Evde de yapılabilir ancak evde kullanılan cihazların daha az etkili olması nedeniyle tedavi etkili olmayabilir.

Nasır tedavisinde en etkili yol, mekanik temizliğin yapılması baskının ortadan kaldırılmasıdır. Baskıyı azaltmak için de nasırlı bölgeye silikon aparatlar kullanılması nasır tedavisinde oldukça önemlidir.

Nasır tedavisinde önemli olan bir diğer unsur da ayakkabı tercihidir. Çünkü doğru ayakkabı seçimi nasırın iyileşme oranını çok yükseltir. Ayrıca, nasır kuru deride gelişir. Bu nedenle ayağın nemli tutulması da önemlidir.

Nasıra domates ya da soğan bağlanması, nasırın yakılması gibi halk arasında sıklıkla başvurulan yöntemler kontrolsüz olduğu için etraf dokuya daha çok zarar vererek nasırın büyümesine neden olabilir. O yüzden nasır tedavisi mutlaka hekim kontrolüyle gerçekleştirilmelidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024