İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Güven Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Sedef Kuran, inflamatuar bağırsak hastalıkları hakkında yazdı.

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

İçindekiler

İnflamatuar bağırsak hastalığı nedir?

İnflamatuar bağırsak hastalıkları; kronik, nedeni net olarak bilinmeyen, sessizlik ve aktivasyon dönemleri ile seyreden, crohn ve ülseratif kolit olarak sınıflandırılan iltihabi bağırsak hastalıklarıdır.


Ülseratif kolit nedir?

Ülseratif kolit, iltihabi kalın bağırsak hastalığıdır. Ülseratif kolit kalın bağırsakta “rektum” denilen, kalın bağırsağın son bölümünden başlayan, ancak kalın bağırsağın daha yukarı kısımlarını da etkileyebilen, bağırsağın iç çeperinde iltihaplanma sonucu gelişen bir hastalıktır.

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı da iltihabi bağırsak hastalığıdır. Ülseratif kolitten farklı olarak ağızdan, anal kanala kadar bağırsağın herhangi bir yerini tutabilir. Lezyonlar arasında normal bağırsak dokusu bulunabilir. Sıklıkla İnce barsak ile kalın bağırsağın birleşim yeri olan terminal ileum etkilenir. Bağırsağın tüm duvarı iltihaptan etkilenir.

İnflamatuar bağırsak hastalıklarının belirtileri nelerdir?

İnflamatuar bağırsak hastalıkları çok geniş bir yelpazede belirti verebilir.

Ülseratif kolitte hastalar genellikle kanlı ishal, karın ağrısı ile uzmana başvurabiliyorlar. Çok şiddetli ishal ve kanama hayatı tehdit edici olabilir.

Crohn hastalığında karın ağrısı, makat bölgesinde iltihaplar, apseler, fistüller, bağırsakta darlıklar ve tıkanmalar olabilir.

İnflamatuar bağırsak hastalıkları genellikle kimlerde görülür?

İnflamatuar bağırsak hastalıkları her yaşta görülebilir ancak genelde gençlerde daha sık görülür. Orta-ileri yaşta da hastalık sıklığının arttığı bir dönem vardır.

İnflamatuar bağırsak hastalıklarında tanı yöntemleri nelerdir?

Her iki hastalıkta da hastaların öyküleri, fizik muayene bulguları, kan tetkikleri (kansızlık olup olmaması, iltihabi değerler), gaita tetkikleri, abdominal ultrasonografi, gereken olgularda tomografi veya manyetik resonans görüntüleme, yine gereken olgularda pasaj grafileri, kolonoskopik değerlendirme ve biyopsi sonuçları birlikte değerlendirilerek tanı konulur. Birçok hastalıkla ortak yönlerinin olması nedeniyle ayırıcı tanının iyi yapılması önemlidir.

İnflamatuar bağırsak hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Hastalığın şiddeti ve bağırsaktaki tutulum yerine göre tedavi planı değişir. Ağızdan ilaçlar, lavmanlar, bazen kortikosteroidler ve bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar kullanmak gerekebilir. Bazı olgularda cerrahi gerekebilir.

İnflamatuar bağırsak hasatlıkları kansere neden olabilir mi?

Kronik iltihabın olması kanser riskinde artışa neden olur. Bu nedenle hastaların doktor kontrolleri ve aralıklı kolonoskopik değerlendirilmeleri önemlidir. Ayrıca kullanılan ilaçların da olası yan etkilerinin takibi yapılmalıdır.

İnflamatuar bağırsak hastaları nelere dikkat etmeli?

Hastaların doktorlarıyla uyumu, tedavilerine düzgün devam etmeleri, kontrollerini aksatmamaları, sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzının benimsemeleri çok önemlidir.

İnflamatuar bağırsak hastalıklarını önlemek mümkün mü?

İnflamatuar bağırsak hastalıkları genetik yatkınlık, vücudun bağışıklık siteminin verdiği yanıtta uygunsuzluk ve çevresel faktörlerin birleşimiyle oluşur. Bu nedenle bu hastalıkları önlemek mümkün değildir. Erken tanı, uygun tedavinin planlanması, takiplerin düzenli yapılması ve hasta uyumu tedaviye verilen yanıtta önemlidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024