İlişkilerdeki Yeni Nesil Hayal Kırıklığı: Ghosting

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

İlişkilerdeki Yeni Nesil Hayal Kırıklığı: Ghosting

Uzman Psikolog Gözdem Özdem Akaydın, hayatımıza yeni giren bir kavram olan “ghosting” hakkında yazdı. 

İlişkilerdeki Yeni Nesil Hayal Kırıklığı: Ghosting

İçindekiler

İlişkilerde sıklıkla rastladığımız, beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolma durumu “ghosting” olarak adlandırılıyor. İngilizcede ‘hayalet’ anlamına gelen ‘ghost’ kelimesinden türetilen ghosting, aslında bireyi, ilişkide görmezden gelmek olarak da tanımlanabilir. Romantik bir ilişkiyi bitirmek için karşıdaki kişiyle iletişime geçmeden aniden sonlandırmak, herhangi bir açıklama yapmadan bütün iletişimi kesmektir.


Ghosting, psikolojik şiddetin bir türüdür. Sorumluluk almayan bu kişiler, sorumluluk yerine ilişkiden kaçarak karşısındaki kişiyi psikolojik bir çıkmaza sürükler. Karşıdaki kişide ciddi öfke ve hayal kırıklığı yaratarak zarar verirler. Bu ilişkiler genellikle kısa süreli ilişkilerdir.

Bir insanı yok saymak, görmezden gelmek duygusal istismardır. Duygusal istismar da psikolojik şiddettir. Bu nedenle ghosting aslında psikolojik şiddettir. Ghosting, daha çok romantik ilişkiler üzerinden duyulsa da ilişkide olduğunuz kişiler tarafından duyulmadığınız görülmediğiniz her ilişki türünde kendisini gösterebilir. En yakın arkadaşlar, iş arkadaşları, akrabalar, komşular gibi…

Ghostinge maruz kalan kişi nasıl hisseder?

Flörtünüz;

 • “Adını koymayalım takılıyoruz” diyorsa,
 • Kendisini ve hayatını paylaşmaktan geri duruyorsa,
 • Planlar ve hayallerinize katılmıyorsa ghostingle karşı karşıya olabilirsiniz.

Ghosting nasıl hissettirir?

 • Kişi, kendisini değersiz ve yetersiz hisseder.
 • Yoğun öfke, üzüntü, huzursuzluk ve hayal kırıklığı hisseder.
 • Yoğun duygulara ağlama krizleri eşlik edebilir.
 • Endişe nedeniyle uyku bozuklukları kendisini gösterir.

İlişkinizdeki hangi durumlar ghosting olabilir?

Partneriniz müsait olmadığı, şarjı bittiği, telefonu çekmediği için mesajınıza ya da aramalarınıza cevap verememiş olabilir. Bu çok olası bir durumdur. Ama partneriniz davranışlarında nedensiz sık sık ortadan kayboluyor ve uzun süre size cevap vermiyorsa dikkatli olun.

İlişkinizde bir şeylerin nedensiz değiştiğini ve her zamankinden farklı olduğunu, aranıza bir mesafe ya da soğukluk girdiğini düşünüyorsanız dikkatli olmakta fayda var.

Peki, nasıl davranılmalı?

 • Flört etmeye başladığınız kişinin doğru kişi olup olmadığına karar verdikten sonra görüşüp, konuşarak ilişkiye başlama kararı verin.
 • Flört etmeye başladığınız kişiye kendinizi tanıtabilirsiniz ancak onu memnun edebilmek için kendi sınırlarınızın dışına çıkmayın.
 • Davranışlarınız sizin kendinize ve çevrenize karşı net, tutarlı ve açık olmalıdır.
 • Duygularınızı tanıyın.
 • İlişkinizin nedensiz, habersiz sonlanmasının sizde uyandırdığı anlamı tanımaya çalışın, zorlanıyorsanız lütfen destek alın.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024