Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz bacak sendromu teşhis ve tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürüyor. Uykuda bacakları hareket ettirme, uzun süre hareketsiz kalamama, bacaklarda ağrı ve yanma gibi şikayetlere neden olan “huzursuz bacak sendromu” teşhis ve tedavi edilmezse yaşam kalitesini düşürüyor. Rahatsızlığın neden olduğu yakınmalar, güncel tanı ve yeni tedavi yöntemleriyle azaltılabiliyor. Huzursuz bacak sendromunun genellikle gece neden olduğu şikayetlerin gündüze de kaymaması için, sorunun erken dönemde teşhis ve tedavisi edilmesi önem taşımaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

İçindekiler

Huzursuz bacak sendromu nedir

Huzursuz bacak sendromu genellikle dinlenme halindeyken veya otururken bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve hareket etme ihtiyacı hissettiren tarif edilemez bir his olarak tarif edilebilir. Huzursuz bacak sendromu olan kişiler için, uzun süre oturmayı gerektiren etkinlikler ve uzun süreli yolculuklar adete bir kabus haline gelebilir. Toplumda yaklaşık her on kişiden birinde görülmesine rağmen, çoğu kişi bu durumun bir sağlık sorunu olduğunun farkında değildir. Oysaki rahatsızlığın tedavisi mümkündür.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi nasıl yapılır

Huzursuz bacak sendromunun tedavisinde öncelikle sendromun kaynağı araştırılır. Demir ve üre eksikliği huzursuz bacak sondromunun başlıca sebeplerindendir. Bunların dışında sendrom başka rahatsızlıkların tetiklemesiyle de ortaya çıkmış olabilir. İlaç tedavisi ile birlikte varsa sendromu tetikleyen metabolik bozukluklar da ortadan kaldırılarak şikayetlerin önüne geçilebilmektedir.

 

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024