HoLEP Nedir? HoLEP Ameliyatı ile Prostat Tedavisi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

HoLEP Nedir? HoLEP Ameliyatı ile Prostat Tedavisi

HoLEP Nedir? HoLEP Ameliyatı ile Prostat Tedavisi

İçindekiler

HoLEP nedir?

HoLEP, Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu’nun kısaltmasıdır. HoLEP; güncel prostat ameliyatı yöntemidir.

Uzun zamandır prostat ameliyatı kapalı yöntemle yapılmakta. Kapalı prostat ameliyatlarında hedef, prostatı tamamen almaktır. Prostat tamamen alındıktan sonra da patolojiye yollanır ve doku incelenir. Dolayısıyla dokuyu incelemeden, patolojik tanı koyulmadan yapılan prostatı yakmak, buharlaştırmak gibi yöntemler aslında çok bilimsel yöntemler değildir çünkü iyi huylu prostat nedeniyle yapılan ameliyatlarda bile yüzde 10 civarında kötü huylu prostatla karşılaşılabilir. Dolayısıyla prostat ameliyatlarında patolojik tanı koyabilmek esastır.

HoLEP ameliyatının avantajları nelerdir?

Kapalı ameliyatların hepsinde sistoskopi adı verilen optik bir cihazla idrar yoluna girilir ve prostat gözlenir. Prostatın daha anlaşılır anlatabilmek adına portakal örneğini verebilir. Prostat, portakal gibi kabuk ve meyveden oluşan bir yapıdır. Prostat ameliyatı, kabuğun içindeki meyveyi almak gibidir. Bunu alırken de kullandığımız enerji türlerine göre yaptığımız işlerin adı değişir. Örneğin, plazma kinetik teknoloji ile yapılan prostat ameliyatında plazma enerjisi kullanılır. HoLEP’te de holmium lazer enerjisi kullanılmaktadır.

HoLEP yöntemi diğer kapalı prostat ameliyatlarına göre çok büyük prostatlarda daha fazla avantaj sağlamaktadır. Yine portakal örneğinden yola çıkarsak, HoLEP, portakalı tek parça halinde kabuğundan sıyırabilen bir yöntemdir. HoLEP, prostatı ayırma ve sıyırma işlemini çok temiz, düzenli ve hızlı bir şekilde yapabiliyor. Dolayısıyla büyük prostatlara uygulanması HoLEP yönteminin birinci avantajıdır.

HoLEP’in bir diğer avantajı ise kan sulandırıcı kullanan ya da kanama bozukluğu gibi kanamayla ilgili problemi olan kişilerde ve yaşlı hastalarda da rahatlıkla uygulanabiliyor olmasıdır.

HoLEP cihazındaki holimiumun gücü de oldukça önemlidir. 30-40-60 gibi wattlarda yani güçlerde HoLEP cihazları bulunmakta ancak bu cihazlar ayırma ve sıyırma işlemini çok iyi yapmamakta. HoLEP cihazının fiziksel ve teknik özellikleri oldukça önemlidir. 

HoLEP ameliyatı ne kadar sürer?

HoLEP ameliyatının süresi prostatın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte yaklaşık 1 saat ila 1,5 saat sürmektedir.

HoLEP ameliyatı süreci nasıl ilerler?

Diğer tüm prostat ameliyatlarında olduğu gibi hastanın genel kardiyovasküler durumuna bakmak gerekiyor. Hasta, anestezi uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Kan sulandırıcı kullanan hastalarda sulandırıcının önceden kesilmesi; diyabetik hastalarda şekerin regüle edilmesi gerekiyor. Ayrıca, hastalarımızın aç karnına gelmesini istiyoruz.

Aynı zamanda HoLEP ameliyatında anestezi ile belden aşağıyı uyuşturma avantajları var. Yani hastaların tümü uyumak zorunda değil. İsteyen hastalar uyutulabilir tabii ki. Ama çoğunlukla belden aşağı uyuşturarak yapıyoruz.

Prostat tamamen alındıktan sonra patolojiye gönderilir ve prostatın olduğu bölgeye sonda takılır. HoLEP ameliyatından sonra hastalar iki gün hastanede yatar. Sonrasında sondaları çekilir ve idrarlarını yapmaları gözlenir. İdrarlarını yaptıktan sonra taburcu edilirler.

HoLEP ameliyatından sonra gündelik hayata ne zaman dönülür?

HoLEP ameliyatı ve diğer kapalı prostat ameliyatlarının hepsinde hastanın normal yaşamına dönmesi 1-1,5 ay kadar sürer.

HoLEP ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

• Ağır kaldırılmamalı,

• Yeterince su içilmeli,

• Cinsel aktivitede bulunulmamalıdır.

Aslında hastalar genellikle bir hafta içinde evde veya yakın çevrede olağan hayatlarını sürdürebiliyorlar.

HoLEP ameliyatı, lazer enerjisi ile prostatı tamamen kabuğundan sıyırdığı için içeride prostat dokusu bırakmaz. Bu nedenle genellikle HoLEP ameliyatı sonrası kanamalar daha az görülür ve iyileşme süresi daha hızlı olur.

HoLEP ameliyatı cinsel aktiviteye zarar verir mi?

Merak edilen bir diğer konu da HoLEP ameliyatının cinsel aktiviteye zarar verip vermemesi. HoLEP ameliyatı cinsel aktiviteye zarar vermez. Aynı zamanda ben bir androloğum ve cinsel fonksiyonlarla ilgili bir doktorum. Böyle bir durumun olmayacağını açıklıkla söyleyebilirim, sadece meni gelişi ile ilgili değişiklik olabilir ki bu da bu yaş grubundaki hastalarımızı genellikle çok etkilemiyor.

HoLEP ameliyatından sonra prostat tekrar büyür mü?

HoLEP ameliyatından sonra prostatın tekrar büyümesi çok nadirdir. Aslında iyi yapılmış prostat ameliyatlarında prostat dokusunun tekrar büyümesiyle az karşılaşmaktayız. Lazer enerjisinin prostatı çok güzel sıyırması nedeniyle HoLEP ameliyatı, diğer prostat ameliyatlarına göre bu konuda biraz daha üstünlük sağlamaktadır.

HoLEP ameliyatı her hastaya uygulanabilir mi?

Diğer prostat ameliyatı uygulanan hemen hemen her hasta HoLEP yöntemine uygundur. Ayrıca ileri yaştaki hastalarımızda “Ben artık çok yaşlıyım bu ameliyatı olamam” gibi bir inanış olabiliyor. Bu inanışın da doğru olmadığını söyleyebilirim. Çünkü HoLEP ameliyatında belden aşağı uyuşturma şansı ileri yaştaki hastalarımıza konfor ve güven sağlıyor.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024