Hipotiroidi Nedir? Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Hipotiroidi Nedir? Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

Hipotiroidi, tiroid bezinin az çalışması sonucu vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda tiroid hormonu üretememesidir.

Halsizlik, yorgunluk, kilo alımı, üşüme, cilt kuruluğu, kabızlık, depresyona eğilim, saç ve kaş dökülmesi hipotiroidin belirtileri arasında gösterilmektedir. Hipotiroide diyabet hastalarında, kansızlığı olanlarda, 60 yaşın üzerindeki kadınlarda ve romatoid artrit hastalarında sık rastlanmaktadır.

Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Alptekin Gürsoy, hipotiroid hakkında bilgi verdi.

Hipotiroidi Nedir? Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Hipotiroidi nedir?

Tiroid bezinin az çalışması, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda tiroid hormonu üretememesi hipotiroidi olarak adlandırılır.

Tiroid hormonları temel olarak vücutta enerji dengesini ve metabolik olayları kontrol eder. Kan dolaşımında tiroid hormonlarının (T4 ve T3), düşük olması durumunda şikâyet ve belirtiler ortaya çıkar.

Hipotiroidizmi olan hastaların yüzde 95’inde problem tiroid bezinin kendisindedir. Bu duruma “primer hipotiroidizm” denmektedir.

Hipotiroidi belirtileri nelerdir?

Hipotiroidi belirtileri farklılık gösterebilir. Bazı hastalarda hipotiroidizm belirtisi olmazken bazı hastalarda dramatik hatta yaşamı tehdit edici semptom ve bulgular görülebilir.

Belirtilerin ciddiyeti hormon eksikliğinin derecesi ve hormon eksikliğinin gelişim süresiyle ilişkilidir.

Tiroid hormonları normalde metabolizmayı uyarır. Bu nedenle hipotiroidizm semptomlarının büyük bir çoğunluğu metabolik işlevlerin yavaşlamasıyla ilgilidir.

Hipotiroidin genel belirtileri arasında;

 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Kilo alımı,
 • Soğuğa tahammülsüzlük gibi semptomlar bulunmaktadır.

Hipotiroidin ciltte neden olduğu değişiklikler

Hipotiroidi terlemeyi azaltabilir. Ayrıca;

 • Cilt kuruluğuna ve kalınlaşmasına,
 • Saçların azalmasına ve incelmesine,
 • Kaşların dökülmesine,
 • Tırnakların kırılmasına neden olabilir.

Hipotiroidin göz sağlığına etkileri

 • Hipotiroidizmde göz kapakları etrafında ödem saptanabilir.
 • Graves hastalığına (zehirli guatr) ait hipertiroidizm tedavisi sonrasında, hipotiroidizm gelişen hastalarda göz bulguları devam edebilir. Bu hastalarda gözlerde dışa çıkıklık, canlı bakış, göz kapağı kapanmasında sorunlar, göz hareketlerinde bozukluk saptanabilir.

Hipotiroidin kalp ve damar sisteminde neden olduğu semptomlar

Hipotiroidi;

 • Kalp hızını yavaşlatır ve kalbin kasılma fonksiyonunu azaltabilir.
 • Kan basıncında yükselmeye ve kan kolesterol seviyesinde artışa neden olabilir.

Hipotiroidi hastalarında;

 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Nefes darlığı gibi şikâyetler görülebilir.

Hipotiroidi nedeniyle ortaya çıkan bu belirtiler aynı zamanda başka kalp rahatsızlıkları olan hastalarda daha şiddetli olabilir. Kısaca hipotiroidizm kalbin tüm yaşamsal fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir.

Hipotiroidin solunum sisteminde neden olduğu semptomlar

Hipotiroidizm, solunum kaslarında ve akciğer fonksiyonunda azalmaya yol açabilir. Ortaya çıkan solunum sistem bozukluğu kalp-damar sistemindeki bozulmayı daha da ağırlaştırabilir.

Hipotiroidizm;

 • Dilin büyümesine ve uyku sırasında hava yollarının tıkanmasına,
 • Seste kalınlaşmaya yol açabilir.

Hipotiroidin mide ve bağırsak sisteminde neden olduğu semptomlar

Hipotiroidizm, mide ve bağırsak hareketlerini yavaşlatıp kabızlığa yol açabilir.

Hipotiroidin üreme sisteminde neden olduğu semptomlar

Hipotiroidizmi olan kadınlarda adet düzensizlikleri sık gözlemlenmektedir. Adetlerin döngüsünün sıklığında azalma, hiç adet görememe veya adetler sırasında aşırı kanama olabilir. Adet düzeninde ve yumurtlama fonksiyonunda bozulma, gebe kalma olasılığını azaltır. Ayrıca hipotiroidi olan kadınlarda, hamileliğin erken döneminde düşük riski daha fazladır.

Hipotiroidin sinir ve kas sisteminde neden olduğu semptomlar

Hipotiroidizm sinir sistemini baskılayarak;

 • Yorgunluk,
 • Halsizlik,
 • Uykuya eğilim,
 • Depresyon gibi sorunlara yol açabilir.

Hipotiroidi nedeniyle ortaya çıkan miksödem koması

Çok nadir görülmekle birlikte ciddi hipotiroidi hastalarında;

 • Travma,
 • Enfeksiyon,
 • Soğuğa maruz kalma ve bazı ilaçların kullanımı sonucu yaşamı tehdit edici “miksödem koması” olarak adlandırılan bilinçte kapanma ve vücut ısısının ileri derecede düşmesiyle karakterize bir klinik tablo ortaya çıkabilir.

Hipotiroidin nedenleri nelerdir?

Hipotiroide neden olan hastalıkların başında, tiroid bezinin nedeni bilinmeyen bir şekilde hasara uğramasıyla oluşan Hashimato hastalığı vardır.

Tiroid bezi ameliyatları da hipotiroide neden olmaktadır. Tiroid ameliyatı sonrası hormon salgılayacak yeteri kadar doku kalmayınca hipotiroidi gelişir. Bu nedenle tiroid ameliyatı geçiren hastalarda tiroid hormonları ölçülmeli ve izlenmelidir.

Radyoaktif iyot tedavisi yapılan hastalarda, tiroid bezi tahrip edildiğinden yeteri kadar hormon salgılanamamakta ve hipotiroidi gelişmektedir.

Hipotiroidi kimlerde sık görülür?

Hipotiroidi;

 • Şeker hastalarında,
 • Kansızlığı olanlarda,
 • Romatoid artrit hastalarında,
 • 60 yaşın üzerindeki kadınlarda sık görülür.

Kolesterol ve trigliserid gibi kandaki yağ düzeyleri yüksek hastalar da hipotiroidi yönünden araştırılmalıdır. Ayrıca depresyonu olan hastalarda, çocuğu olmayan veya adet düzensizliği olan kadınlarda da hipotiroidi aranmalıdır.

Hipotiroidi tanısı nasıl konur?

Eski yıllarda, hipotiroidizm tanısı semptom ve bulgular belirgin olmadığı sürece konulamazdı ve bu nedenle hipotiroidin tanı alması gecikirdi. Günümüzde tiroid fonksiyon testleri birçok sağlık merkezinde hatta sağlık ocaklarında bile kolaylıkla yapılabilmektedir. Böylece birçok hastada hipotiroidizm tanısı belirgin şikâyet ve bulgu olmaksızın erken dönemde tespit edilebilmektedir.

Hipotiroidi nasıl tedavi edilir?

Hipotiroidizm kronik ve ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Çok nadir olmakla birlikte hipotiroidizmi olan bir hastanın tiroid bezi fonksiyonları tedavi edilmeden normale dönebilir.

Hipotiroidi tedavisi eksik olan tiroid hormonlarının yerine konması esasına dayanır. Normalde tiroid bezi T4 ve T3 ismi verilen iki adet hormon üretir. T3 hormonu temel olarak T4 hormonun çeşitli dokularda, T3 hormonuna çevrilmesiyle oluşur. Tedavi, tiroid bezinin ürettiği doğal T4 hormonunun bire bir eş değeri olan sentetik T4 ile yapılır. Semptomlar tedavinin başladığı 2 hafta içinde düzelmeye başlar. Ancak ciddi hipotiroidizmi olan hastalarda semptomların tamamen düzelmesi ayları bulabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024