Her Unutkanlık Alzheimer Belirtisi Midir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Her Unutkanlık Alzheimer Belirtisi Midir?

Unutkanlık bir belirtidir ancak her unutkanlık alzheimer habercisi değildir.

Her Unutkanlık Alzheimer Belirtisi Midir?

Alzheimer'ın nedenleri arasında birçok farklı etkenden bahsedilir ancak ortaya çıkmasındaki kesin neden tam olarak bilinememektedir. Dolayısıyla hastalığın tam tedavisi henüz araştırma aşamasındadır. Günümüzde uygulanan tedaviler erken teşhiste hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ilaç ve zihin egzersizleri şeklindedir. Bu sebeple hastalığın erken teşhis edilmesi hastanın daha uzun süre kaliteli yaşamasında büyük bir öneme sahiptir.

Alzheimer'ın temel belirtisi unutkanlıktır ancak her unutkanlık alzheimer belirtisi değildir. Günlük hayatın yoğunluğunda odaklandığımız şeylere bağlı olarak bizim için daha az öneme sahip, ilgimizi vermediğimiz konuları unutabiliriz.

Alzheimer yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalıktır. Hasta başlangıçta yakın geçmişi hatırlamakta güçlük çeker ancak uzak geçmişi hatırlayabildiğinden şüphe uyandırmaz. İleri seviyede hastalar diş fırçalama, yürüme, konuşma gibi günlük rutinlerini yapamaz hale gelir; yol bulmada, yakınlarını tanımada güçlük çekerler. Bu nedenle ileri seviye alzheimer hastasına günlük yaşamda refakat edilmesi oldukça önemlidir. Beraber yaşamada hasta yakınlarının hastalığın gelişimi ve seyri hakkında bilgi sahibi olmaları ve günlük yaşamlarını hastanın durumuna göre revize etmeleri faydalı olacaktır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024