Hava Kirliliği ve Obezite Astım Riskini Artırıyor

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Hava Kirliliği ve Obezite Astım Riskini Artırıyor

Güven Hastanesi İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Güleç, 7 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla dikkat çeken uyarılarda bulundu. Güleç'e göre, son yıllarda astımlı hasta sayısındaki artışın arkasında yatan en önemli risk faktörleri arasında obezite, alerjik bünye, sigara kullanımı ve hava kirliliği yer alıyor.

Hava Kirliliği ve Obezite Astım Riskini Artırıyor

İçindekiler

Hava Kirliliği ve Obezite Astım Üzerindeki Etkileri

2023 yılı dünya hava kalitesi raporuna göre Türkiye, hava kirliliği sıralamasında 44'üncü sıraya yükseldi. Hava kirliliğinin astım ataklarının gelişimini, atak şiddetini ve tedaviye yanıtı olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor. Özellikle obez hastalarda bu durumun daha da ağırlaşarak, hastalık şiddetinin arttığı vurgulanıyor. Kış aylarında veya çöl tozu gibi özel hava koşullarında dışarı çıkmanın, astımlı hastalar için risk oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Obezitedeki Riskler ve Astım Tedavisi

Obezite, solunum yolları üzerindeki mekanik baskıyı artırarak, solunum kaslarını ve göğüs kafesini sıkıştırıyor. Bu durum, özellikle derin nefes almayı zorlaştırıyor ve nefes darlığı ile öksürüğe neden oluyor. Ayrıca, artan yağ dokusuyla birlikte gelişen sistemik inflamasyon da solunum fizyolojisini bozarak, astıma yatkınlığı ve atak sıklığını artırıyor. Kilo kontrolünün, astım tedavisinde önemli bir ilaç dışı yöntem olduğu vurgulanıyor.

Çevresel ve Toplumsal Önlemler

Astım tedavisinde ilaçların yanı sıra, çevre koruma, sigara ile mücadele ve hava kirliliğini önleme gibi yaklaşımların da büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Yerel ve ulusal düzeydeki bu tür girişimlerin astım atak sayısı ve şiddetini azalttığı ifade ediliyor. Astımlı hastalar için bu bilgilerin farkında olmak ve gerekli önlemleri almak, yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Önerilere kulak vererek, daha sağlıklı bir nefes alabilirsiniz.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024