Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekesi; zararlı güneş ışınlarına maruz kalınması, genetik yatkınlık, gebelik, doğum kontrol ilaçlarının kullanılması, kozmetik uygulamalar ve guatr hastalığı gibi hormonal faktörler nedeniyle oluşabiliyor.

Güneş lekeleri kimyasal peeling, mezotorepi, lazer ve ışık tedavileri gibi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Güneş lekelerinin hangi yöntemle tedavi edileceği lekenin yapısı, derinliği ve hastanın cilt tipine göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle güneş lekesi tedavisinde doğru yönteme başvurulmasının cilt sağlığı için oldukça önemli olduğu vurgulanıyor.

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümünden Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, güneş lekeleri tedavisi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

İçindekiler

Güneş lekesi neden olur?

Güneş lekesinin oluşumuna birçok faktör neden olmaktadır. UV maruziyeti güneş lekesine neden olan en önemli etkendir.

Ayrıca,

• Gebelik,

• Doğum kontrol ilaçları, ,

• Kozmetik uygulamalar,

• İlaçlar,

• Guatr hastalığı gibi hormonal nedenler güneş lekesine neden olan diğer faktörler arasında yer alır.

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Medikal tedavilerde özellikle ev kullanım ürünleri, bölgesel olarak uygulanan azeleik asit, kojik asit, retinoik asit ve hidrokinon grubu etken maddeler içerir. Bunlar etkilerini melanin üretimini azaltarak gösterir. Ev kullanım ürünleri dışında dermatoloji kliniklerinde uygulanan peeling uygulamaları güneş lekelerinin tedavisinde bir diğer seçenektir. Peeling amacıyla alfa hidroksi asitler, fenol, TCA, resorsinol, beta hidroksi asitler, kojik asit, salisilik asit ve diğer kimyasal soyucular ya tek başlarına ya da kombine olarak kullanılırlar. Leke yüzeysel tabakalarda ise daha kolay tedavi edilebilir.

Güneş lekesi tedavisinde kimyasal peeling dışında dermabrazyon ve mikrodermabrazyon, kriyoterapi, mezoterapi, ışık tedavileri gibi uygulamalara da başvurulabilir. Tedavi sonrası güneş koruyucu kullanılmaması yeni lekelerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Güneş lekesi tedavisi tek seansta sonuçlanmaz. Güneş lekesi tedavisinin süresi ve başarısı lekenin derinliğine, yerleşimine ve cilt tipine göre değişir. Tedavinin en sık bildirilen yan etkileri özellikle koyu tenli bireylerde uygulama sonrası leke kalmasıdır.

Güneş lekesi tedavisine karar verirken “Leke yüzeysel mi?”, “Derin mi?” “Zeminde kılcal damar içeriyor mu?” “Hastanın cilt tipi nedir?” sorularını sormak ve tedaviyi bu doğrultuda planlamak gerekir. Ayrıca güneş lekesi tedavisinde mevsim de oldukça önemlidir.

Cilt aşırı hassas ve alerjikse soyucu asidik ürünlerden kaçınılmalıdır. Damarsal zemin varsa lazer tedavisi ile leke tedavisi kombine edilebilir. Leke açıcı ürünleri içeren kokteyl ürünlerle mezoterapi, leke tedavisinde sık başvurduğumuz işlemlerdendir.

Güneş lekesi tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör nemlendirici ve güneş koruyucu kullanımına özen gösterilmesidir.

Güneş lekesi tedavilerine hangi mevsimde başvurulmalıdır?

Güneş lekesi tedavisi sonbahar ve kış aylarında yapılmalıdır. Güneş lekesi tedavisini ilkbahardan yaz mevsimine geçiş döneminde ve yaz aylarında önermiyoruz. Bu aylarda güneş koruyucu yöntemlere dikkat çekiyoruz. Evde kullanılabilecek bazı ürünleri akşam kullandırarak lekenin derine yerleşmesinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz.

Güneş lekesi tedavi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Güneş lekesi tedavisi sırasında güneşten korunma çok önemli. Özellikle leke tedavilerinden sonra kişiler, yeni lekelerin oluşmaması için yaşam boyunca güneşten koruyucu ürünler kullanmalıdır. Asıl amacımız, güneş lekelerinin tedavisinden çok bu lekelerin oluşumunu engellemektir.

Güneş lekeleri tamamen yok edilebilir mi?

Güneş lekesi tedavisi zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bir ay içinde topikal ürünlerle geçirebildiğimiz lekeler olabildiği gibi bazen tüm yöntemlere rağmen hormonal faktörler, kullanılan ilaçlar, mesleki maruziyet gibi nedenlerle tedavi çok uzun sürebilmektedir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024