Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

“Güneşin cildi kurutucu etkisinden korunmak için yaz döneminde güneş koruyucu ve nemlendirici kremlerin düzenli kullanılmalı” uyarısında bulunan Uzm. Dr. Arzu Gökdemir Yanardağ, güneş kremi seçiminde ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İçindekiler

“Güneş ışınlarının kanserojen etkisi unutulmamalı”

Güneşin zararlı etkileri sadece lekelenmelerle de sınırlı kalmaz. Cilt lekelerini artırır, benlerde değişikliğe neden olur, kanserojen etki gösterir. Sonradan oluşan benlerin gelişiminde kalıtsal zeminin yanı sıra en önemli etken güneş ışığıdır. Özellikle kısa sürede alınan yüksek doz güneş ışını ve oluşan güneş yanıkları ben artışını hızlandırdığı gibi, kanserleşme olasılığını da artırır. Cildimizi güneşten koruyacak en doğru yöntem ise güneş kremleridir.

Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Güneş kremlerinin SPF değeri sadece UVB ışınlarına karşı koruma ölçüsüdür. Son zamanlarda yapılan araştırmalar UVA’ nın da cilt kanseri ve kırışıklıklara neden olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla sadece yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak yeterli değildir. UVA, ciltte yanıklara neden olmasa da bu zararlı ışınların cilt tabakasının derinlerine nüfuz etmektedir. Hem UVA hem de UVB koruması olan geniş spektrumlu güneş koruyucuları tercih etmek gerekir. Daha yüksek faktör, güneşten daha iyi korunacağı anlamına gelmez, daha uzun koruyacağı anlamına gelir.

Güneş kremi, vücudun güneş ile temas eden her gölgesine sürülmeli

Yaz aylarında güneş koruyucuların sık sık yenilenmesi gerekir. İki saatte bir güneş kreminizi yenilemelisiniz. Eğer denizde zaman çok geçiriyorsanız ya da vücudunuz sık sık suyla temas ediyorsa her saat başı kreminizi yeniden sürmenizi öneririz.

Güneş, D vitamini yapımını destekleyerek kemik sağlığı için önemlidir. Ancak yapılan bilimsel çalışmalar, D vitamini sentezi için 15 dakika güneşlenmenin için yeterli olduğunu göstermiştir.

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için beslenme ve sıvı tüketimi de büyük önem taşıyor. Güneşe karşı koymamızı sağlayacak antioksidan vitamin ve minerallerin en etkilileri; A, C ve E vitaminleri ile çinko ve selenyumdur. Dört ana besin grubu olan et ve ürünleri, süt ve ürünleri, tahıl ürünleri ve sebze-meyveyi yeterli miktarda tüketmek önerilir. Bu şekilde besinsel ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan bedenimiz güneşin zararlı etkilerinde maksimum dayanıklılığa sahip olur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024