Göz Tembelliği Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Göz Tembelliği Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz tembelliği, bir gözün diğerinden daha az görme durumu olarak tanımlanıyor. İki göz arasındaki numara farkı, erken yaşta görülen göz problemleri, ailede göz tembelliği hikayesi göz tembelliğinin nedenleri arasında gösteriliyor.

Göz tembelliğinin tedavisinde, göz kapama ve gözlük yöntemine başvurulduğunu belirten uzmanlar, kesin sonuç alınabilmesi için göz tembelliğinin erken yaşlarda teşhis edilmesinin oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Güven Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Burçin Bulur, göz tembelliği hakkında bilgi verdi.

Göz Tembelliği Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İçindekiler

Göz tembelliği nedir?

Göz tembelliği bir gözün diğerinden daha az görme durumudur. Göz tembelliği, tıp literatüründe ampliyopi olarak adlandırılır.

Göz tembelliği nedenleri nelerdir?

Göz tembelliğinin nedeni beynin daha iyi gören gözden gelen sinyalleri algılayıp, daha az gören gözden gelen sinyalleri algılamamasıdır. Zamanla, az gören göz kullanılmadığı için tembelleşir.

Görme yollarının oluştuğu erken dönemde yaşanan problemler, göz tembelliğine yol açmaktadır. İki göz arasındaki numara farkı en sık nedenidir. Ayrıca göz tembelliği, genetik geçişli de olabilir.

Göz tembelliği toplumda yüzde 5-10 arasında bir sıklıkla görülür.

Göz tembelliği belirtileri nelerdir?

Bir gözün diğerinden az görmesi göz tembelliğinin belirtisidir.

Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?

Göz tembelliğinin tedavisinde erken dönemde teşhis oldukça önemlidir. Tedavi, göz kapama tedavileriyle erken yaşlarda mümkündür. 8-10 yaşlarından sonra göz tembelliğinin tedavisi zorlanmakta ve sonuç alınamama ihtimali ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle 3 ay ve 8 yaş arası düzenli göz kontrolleri yaptırılmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024