Genital Lazer ile Kronik Enfeksiyonların Tedavisi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Genital Lazer ile Kronik Enfeksiyonların Tedavisi

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Doç. Dr. Özlem Banu Tulmaç, kronik enfeksiyonlarında tedavisinde başvurulan genital lazer uygulaması hakkında yazdı.

Genital Lazer ile Kronik Enfeksiyonların Tedavisi

İçindekiler

“Kadınların yüzde 70’i hayatlarının bir döneminde mantar nedenli vajinit enfeksiyonu geçirmekte”

Mantar enfeksiyonu, kadınların genital bölgesinde kaşıntı ve akıntıya sebep olan enfeksiyonlardan biridir.

Mantar etkeni olan Kandida türleri, aslında normal vajinal florada mevcuttur. Kandidanın glukoza ihtiyacı vardır ve vajina, glikojen içeriğiyle ideal bir ortamdır.

Antibiyotik kullanımı ve şeker hastalığı gibi çeşitli sebeplerle floranın bozulması, vajenin savunma sistemini etkiler ve Kandida türleri florada hakimiyet kazanarak bir enfeksiyona yol açar. Kadınların yüzde 70’i hayatlarının bir döneminde mantar nedenli vajinit enfeksiyonu geçirmekte.

“İlk mantar atağını yaşayan kadınların ortalama yüzde 23’ünde semptomlar tekrar eder”

Mantar enfeksiyonları oral veya vajinal kullanılan mantar ilaçları ile tedavi edilirler. İlk mantar atağını yaşayan kadınların ortalama yüzde 23’ünde semptomlar tekrar eder. Vajinada mantar için kalıcı bir rezervuardan enfeksiyonun yeniden aktive olması söz konusudur.

Yılda 3 ve daha fazla semptomatik mantar enfeksiyonu geçirilmesi durumunda tekrarlayan mantar enfeksiyonundan bahsedilir.

Kronik mantar enfeksiyonu sürekli kaşıntıya sebep olarak kişinin sosyal ve cinsel hayatını önemli ölçüde etkiler. Bu hastalara mantar enfeksiyonuna zemin yaratan kolaylaştırıcı etkenleri hayatından uzaklaştırması için tavsiye verilir.

Mantar enfeksiyonuna neden olan etkenler:

  • Geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı.
  • Diyabet; hiperinsülinemi, yüksek glukozlu beslenme, böbrekten şeker atılımına neden olan ilaçların kullanımı,
  • Bağışıklık sisteminin baskılanması,
  • Gebelik ya da estrojen içeren ilaçların kullanımı (vajinal estrojenik kremler dahil) Ayrıca, doğun kontrol hapları gibi estrojen içeren ilaçların kullanımı estrojen seviyelerinde artışa neden olur ve mantara meyil yaratır.
  • Stres,
  • Kötü hijyen,
  • Neme neden olan sentetik iç çamaşırlar.

Bazı kadınlar sıkça jinekoloji polikliniklerine başvurup geçmeyen şikayetlerine çare bulmaya çalışırlar. Sürekli iç çamaşır değiştirirler, hijyenlerine çok dikkat ederler, farklı tip ilaçlar alırlar fakat şikayetleri bir türlü geçmez.

Uzun süreli mantar ilaçları baskılayıcı tedavide kullanılsa bile bu tedaviyi alan hastaların yüzde 50’sinde hastalık yine de nüks etmektedir. Ayrıca bazı hastaların yaygın kullanılan mantar ilaçlarına dirençleri vardır. Genital lazer bu hastalarda alternatif olacaktır.

Genital Lazer ile Kronik Enfeksiyonların Tedavisi:

Genital lazer uygulaması ile lazer ışınları tüm vajene verildiğinde mukozada termal bir etki oluşturur. Özellikle mantar için rezervuar görevi gören vajinal bölgelerin lazer ışınına maruz kalması mantarları öldürücü bir etki yapar. Ek olarak bu bölgede immun modülasyon yaparak tekrarlayan vajinal enfeksiyonları ortadan kaldırır.

Genital lazer uygulaması 1 hafta arayla 3 seans uygulanır ve 6-12 ayda bir tekrar edilir. 1 yılın sonunda hastaların yüzde 80’inde iyileşme sağlanır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024