Dudak Dolgusu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Dudak Dolgusu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Dudak Dolgusu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İçindekiler

Dudak dolguları kalıcı mıdır?

Dudak hacimlendirme ve şekillendirmede kullanılan dermal dolgu enjeksiyonu kalıcı değildir. Bu dolgular vücut tarafından zamanla emilirler. Vücutta herhangi birikim söz konusu değildir. Kişinin yaşam tarzı ve fiziksel yapısı dudak dolgusunun süresini belirler. Bu periyottan sonra bu prosedürü tekrarlamak gerekmektedir. Tabii ki bu uygulamanın tekrarlanma sıklığı ne kadar az olursa kişinin yaşam kalitesi o kadar yüksek olacaktır ve kendisini daha iyi hissedecektir. Örneğin yeni VYCROSSTM teknolojisiyle üretilmiş dudak dolguları 12 ay süreyle sağladığı pürüzsüz ve doğal görünümü koruyarak hem estetik uzmanlarının hem de işlemi uygulatan kişilerin rahatlığını ve memnuniyetini sağlamaktadır.

Dudak dolgusu tehlikeli mi? Dudak dolgusu yan etkileri uzun sürer mi?

Dudakta hacimlendirme, şekillendirme ve ağız çevresindeki kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesi için kullanılan dermal dolgular, uygulanan bireylerin fizyolojik farklılıklarına göre hafif şişlik, kızarıklık veya morarma gibi etkiler yaratabilmektedir. Bununla birlikte, enjekte edilen jel, zaten vücutta cilt altında bulunan hiyaluronik asidi içerdiği için ve bu hiyaluronik asit hayvansal kaynaklı olmadığı için herhangi bir önemli risk teşkil edecek bir uygulama değildir. Uygulama sonrası belirtiler sadece birkaç gün sürer ve sonrasında herhangi bir rahatsızlık oluşmaz. Ayrıca uygulama sonrası alerjik reaksiyonlara sebep olabilen kollajen enjeksiyonuna göre daha güvenli ve kalıcıdır.

Dudak dolgusunu sadece kadınlar mı yaptırabilir?

Kadınlar veya erkekler, yaşla birlikte cilt altındaki hiyaluronik asidin azalması sonucu cilt elastikiyetlerini kaybederler. Bu kayıp dudaklarda sarkma ve fazlasıyla uzama meydana getirebilir. Genel olarak yaygın düşünce uygulamayı kadınların yaptırdığı yönünde olmakla birlikte erkeklerde dudak hacimlendirme ve şekillendirme için dermal dudak dolgularının kullanımı da doğal görünümlü sonuçlar vermektedir.

Dudak dolgusu enjeksiyon işlemi uzun sürer mi?

Dudak dolgusu enjeksiyon işlemi, uzman ellerde kullanıldığı takdirde sadece 10-15 dakika gibi bir sürede tamamlanan hızlı ve kolay bir uygulamadır. Fakat tedavi öncesinde hekiminizle beklentileriniz konusunda konuşmak için de zamana ihtiyacınız olacaktır.

Dudak dolgusu etkisini ne zaman gösterir?

Dudak dolgusu İşlemi yapıldığı anda hemen sonuç verir, aynaya bakıldığında değişiklik ve etkisi hemen fark edilebilir. Fakat yüz anatomisine ve oranlarına uygun yapılan dudak dolgusu işlemleri dışarıdan naturel bir görünüm sağlar.

Dudak dolgusu yapılırken ağrır mı?

Geçmişte yapılan dudak dolgusu enjeksiyon işlemleri sırasında çok az bir miktar ağrı olabilmekteydi, fakat günümüzde, bazı özel dudak dolguları, lokal bir anestezik olan lidokain içerdiği için enjeksiyon ağrısını azaltarak konforlu bir deneyim sağlar.

Dudak dolgusu enjeksiyonları, balık dudağına benzer şekilde çirkin bir görünüme sebep olur mu?

Estetik uzmanları ‘Sonumun Leslie Ash gibi olmasını istemiyorum’ diyen birçok hastayı dinlemeye alışıktırlar. Leslie Ash’nin görüntüsü dermal dolgular açısından kötü bir izlenim oluşturmuştur. Bu olay birçok kişiyi dudak dolgusu enjeksiyonundan uzaklaştırmıştır. Jessica Simpson ve Pete Burns gibi birçok starın dudaklarının işlem sonrası halinin de karikatürleri andırması bu konu ile ilgili korkuların yenilmesi konusunda hiç yardımcı olmamıştır. Kişiye özel, optimum sonuca odaklı şekilde enjeksiyon miktarını ayarlayabilen deneyimli bir uzman tarafından yapılan işlemler oldukça memnuniyet vericidir ve geçmişte yaşanan kötü örnekler ile uzaktan yakından alakası olmamaktadır.

Dudak dolgusu ile dudakların şekli değiştirilebilir mi?

Dudaklar, deneyimli bir hekim tarafından doğru enjeksiyon teknikleri ile işlem öncesi tam olarak planlandığı gibi şekillendirilebilmektedir. Dudak konturlarının tedavisi ile yüz ifadesinde daha estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Dudak dolgusu enjeksiyonu sonrasında eve gidip istirahat etmek ve birkaç gün sıvı yiyecekler tüketilmesi mi gerekir?

Uygulama herhangi bir zamanda, örneğin çalışanlar için öğle tatilinde bile yapılabilir, sonrasında rahatlıkla normal yaşama veya işe geri dönülebilir. Örneğin yeni VYCROSS teknolojisiyle üretilmiş dolgularda enjeksiyonun hemen ardından dudak doğal görünümüne kavuşmakta ve kişiler sosyal hayata hemen katılabilmektedirler.

Dudak dolgusu enjeksiyonundan sonra dudaklar yapay mı görünür?

Kimse dudaklarının sahte görünmesini istemez. Sahte görüntü yapay dolgular ve implantların kullanılmasıyla oluşma ihtimali olan bir durumdur. Tecrübeli ellerde yapılan ve aşırıya kaçmayan dudak dolgusu ile yüze en çok yakışan, doğal duran dudaklar çok rahatlıkla elde edilebilir.

Dolgunun etkisi kısa süreli midir?

Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikle, hiyaluronik asit kaynaklı dermal dolguların, özellikle yeni VYCROSSTM teknolojisiyle üretilmiş dudak dolgusunun etkisi 1 yıl gibi uzun bir süre boyunca devam etmektedir.

Dudak dolgusu yaptırılınca estetik işlem yapıldığı başkaları tarafından hemen fark edilir mi?

Hekimin teşhisi, deneyimi, kişinin yüz haritasının uzaktan ve yakından iyi değerlendirilebilmesi ve dudak için uygun ürün seçimi çok büyük önem taşır. Hastaların dudakları için gerçek ihtiyacını anlamak ve buna uygun enjeksiyonu planlamak uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Yeni nesil, jel kıvamlı, dolgu maddeleri ile dudaklara dolgunluk verebilir ve yeniden şekillendirilebilir. Sonuç tamamen hastanın ne istediği ve hekimin uygulama tekniği ile ilgilidir. Amaç, güzel, doğal ve tazelenmiş bir görünüm elde edebilmek; bakıldığı zaman, kişinin neresinde nasıl bir uygulama yapıldığının fark edilmemesi olmalıdır.

Dermal dudak dolguları ile yapılan enjeksiyon prosedürleri ekonomik değil midir?

Dudağa yapılan enjeksiyon işlemlerinin maliyeti uygulanan prosedüre göre değişiklik gösterebilir, fakat geri dönüşü olmayan kalıcı dermal dolgu enjeksiyonları veya yağ enjeksiyonu gibi işlemlere göre, 1 yıl süre ile etkisini koruyan ve geri dönüşümü olan dermal dolgular ile yapılan prosedürler yaklaşık olarak 10 kat daha ucuzdur.

Ağız çevresine yapılan dermal dolgu ve botoks uygulamalarının etkileri aynı mıdır?

Gerçek: Dermal dolgular ve botoks aynı şeyler değildir. Bazı temel fonksiyonları aynı olsa da, bunu sağlama mantığı birbirinden oldukça farklıdır. Dolgular statik kırışıklık ve bazı olukları doldururken botoks mimiklerimiz ile oluşan dinamik kırışıklıkların silikleşmesine yardımcı olur. Botoks, botulinum toksini ve clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Bu madde sinirlerden kaslara uyarının iletimini bloke ederek kasların gevşemesini sağlamaktadır. Sonuç aynı olsa da tedavi biçimleri birbirinden farklıdır. Önerilen tedavi bütünsel bir yaklaşımdır ve bu botoks ve dolgu uygulamalarının birlikte uygulanması şeklinde ifade edilir.

Dudak dolguları hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yaşa, genetik veya çevresel faktörlere bağlı olarak yüzde oluşan kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler estetik kaygıları da beraberinde getiriyor. Zamanın cilt üzerinde bıraktığı bu izleri ameliyatsız, ağrısız ve pratik bir şekilde silebilecek pek çok estetik uygulama bulunuyor. Bu uygulamaların başında da dermal dolgu ürünleriyle yapılan işlemler geliyor. Dolgu uygulamalarına sıklıkla yüzün en göz alıcı bölgelerinden olan dudaklar için başvuruluyor. Güven Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alev Eken; dudak dolguları hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

Dudak dolgusu ile ilgili birçok yanlış bilgi var

Dermal dolgu uygulamasının sıklıkla yapıldığı yerlerden biri de dudaklardır. Dudak kalbi denilen üst dudakla alt dudağın orta kısımlarının birleştiği noktadan dermal dolgu enjeksiyonları yapılarak hacim kazandırıp, belirginleştirerek kontur oluşturmak son derece popüler olan estetik bir yeniliktir. Dudak dolgusu, kısa süren küçük bir enjeksiyon gerektiren, ihtiyaca göre hacimlendirici veya şekillendirici, ayrıca ağız çevresindeki çizgilerin ve kırışıklıkları da giderebilen bir dolgu uygulama yöntemidir. Kadınların ilgiyle takip ettiği bu konuda; uygulama şekli, uygulama süresi, uygulamanın güvenliliği gibi birçok konuda, kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler bulunmaktadır. Dudak dolgusu yapmak isteyenleri tedirginliğe sürükleyen bu doğru bilinen yanlışların açıklanmasında fayda vardır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024