Doğum Sonrası Anneye Uzanan El: Anne Bebek Danışmanı

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Doğum Sonrası Anneye Uzanan El: Anne Bebek Danışmanı

Anne bebek danışmanları hem gebelik döneminde hem de doğum sonrası bebeğin ve annenin bakım süreçlerinde ailelere en büyük desteği veren kişiler arasında yer alıyor. Anne ve bebek danışmanlarının yeni doğum yapanlar için hayatı nasıl kolaylaştırdığını Anne Bebek Danışmanlığı Bölümü’nden Anne Danışmanı Hemşire Tuğçe Nur Battal kaleme aldı.

Doğum Sonrası Anneye Uzanan El: Anne Bebek Danışmanı

İçindekiler

“Ailelerin ihtiyaç duyduğu eğitimleri anne-bebek danışmanları planlıyor”

2003 yılında “Bebek Dostu Hastane” unvanını alan hastanemizde Anne Bebek Danışmanlığı Bölümü, 2014 yılında hizmet vermeye başladı. Bölüm açılmadan önce emzirme desteğini ve bebek bakımını katta bulunan ilgili ebe ve hemşireler yürütüyordu. 2014 yılında bölüm açılarak alanında sertifikalı anne bebek danışmanları, hastaları hem katta hem de poliklinikte değerlendirmeye başladı. Ailelerin ihtiyaç duyduğu eğitimler de bu uzmanlar tarafından planlanıyor.

“Hizmetlerimiz ile hem annenin hem de bebeğin hayatına dokunan en önemli kişi oluyoruz”

Anne bebek danışmanları annelerin gebelik süreciyle beraber doğum, doğum sonu ve sonrası emzirme, süt sağma ve saklama, bebek beslenmesi, bebek bakımı, dolu ya da tıkalı meme ve mastit konularında ailelere eğitim veriyor. Böylece aileler bu alanlarda beceri kazanıyorlar. Danışmanlarımız gebe eğitiminde ailelere bebek tutuşu, emzirme pozisyonları, alt değişimi, bebek yatış pozisyonu, meme ucu bakımı gibi doğum sonu süreçler hakkında bilgi veriyor ve beceri kazandırıyor. Bebeği yenidoğan yoğun bakımda olan anneler için de süt sağma ve saklama koşulları, meme ucu bakımı, annenin dikkat etmesi gerekenler hakkında annelere ihtiyaç duyduğu bilgiler yine danışmanlarımız tarafından veriliyor.

Anne ve bebek hastanemizden taburcu olduktan sonra da danışmanlık hizmetini sürdürüyoruz. Bu aşamada 4’üncü gün poliklinik muayenesinde aile ile evde emzirmenin nasıl gittiğini konuşuyor, meme ucu yaralarını ve meme doluluğunu kontrol ediyoruz. Aslında verdiğimiz bu hizmetlerle biz hem annenin hem bebeğin hayatına dokunan en önemli kişi oluyoruz. Çünkü emzirme doğru ilerlemezse bebeğin mama alma oranı artar, annenin meme ucu yarası olur ve emzirmek çok zor hale gelir. Bizim görevimiz hem annenin huzurlu emzirmesi hem de bebeklerin anne sütü emerek büyümesini sağlamak. Aynı şekilde gebelere de bu süreçte ulaşarak doğru emzirme yöntemlerini ve yaklaşımlarını anlatarak doğum sonrası karşılaşabileceği durumlara karşı anne adaylarını hazırlıyoruz.

Ailelere meme reddi ve emzirmeyi bırakma konularında da yardımcı oluyoruz. Bu tür vakaları poliklinikte değerlendirerek yanlış giden bir durum varsa aileye tekrar eğitim veriyoruz. Son olarak anne adaylarına ve yeni doğum yapan annelere şunu söylemek istiyorum: Ne olursa olsun siz emzirmeye ne kadar stressiz başlarsanız sorunlarınız da öylesine stressiz hallolur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024