Depremzedelerde Böbrek Sağlığı ve Rutin Kontrollerin Önemi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Depremzedelerde Böbrek Sağlığı ve Rutin Kontrollerin Önemi

Enkazdan kurtarılan depremzedelerin sağlık kontrollerinin yakından takip edilmesi büyük önem taşıyor. Özellikle uzun günler enkaz altında kaldıktan sonra kurtarılan depremzedelerde böbrek hasarının gelişip gelişmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Güven Hastanesi Nefroloji Bölümünden Prof. Dr. Yakup Ekmekçi, enkaz altında sıkışma ve susuzluğa bağlı gelişebilen böbrek rahatsızlıkları hakkında bilgi verdi.

Depremzedelerde Böbrek Sağlığı ve Rutin Kontrollerin Önemi

İçindekiler

Uzun süreli enkaz altında kalınması durumunda böbrekler nasıl etkilenir?

Uzun süre enkaz altında kalan depremzedelerde en önemli problemlerden biri ne yazık ki böbrek yetmezliğidir. Bu durum uzun süre enkaz altında kalmaya ve yeterli sıvı alımının olmamasına bağlı ortaya çıkmaktadır. Bir diğeri de özellikle göçük altında kas dokusundaki ezilmeye de bağlı oluşan “Crush Sendromu” da denilen sendroma bağlı ortaya çıkan böbrek yetmezliğidir. Bu hastaların yakın takibi gerekmektedir. Depremzedelerin bir kısmı göçük altından kurtulduktan sonra diyalize ihtiyaç duyulabiliyor. Hastaların az bir kısmında diyaliz tedavisi maalesef kalıcı olabiliyor ancak çoğunluğunda geçici bir süreç olarak karşımızı çıkmaktadır. Bazı hastalarımızda az da olsa kalıcı böbrek hasarı gelişebilmekte ama önemli bir kısmı bu süreci hasarsız atlatmaktadır.

Enkazdan kurtarılan depremzedelerin en kısa zamanda böbrek sağlıklarının kontrolü için bir nefroloji uzmanına muayene olması gerekir.

Böbrek sağlının bozulduğunu işaret eden belirtiler nelerdir?

Böbrek sağlığının bozulmasına ilişkin belirtiler çok farklı türde olabilir. Basit bir yan ağrısı, idrar miktarı ve renginde değişiklikler, bacakta ve yüzde ödem, tansiyon yüksekliği en çok gördüğümüz belirtilerdendir. Sık idrara çıkma, idrar renginde değişim gibi belirtiler de ihmal edilmemeli. Şiddetli yan ağrısı olan, idrarın miktarında azalma, artma, yanma, sık idrara çıkma gibi idrarla ilgili bir değişikliği olan kişiler, nefroloji uzmanına başvurmalılardır. Yanı sıra el ve ayaklarda ciddi ödem yakınmaları olan, daha önce tansiyon hastası değilken kan basıncı çok yüksek çıkmaya başlayan ya da tansiyon hastasıyken kan basıncının kontrolünde güçlük çeken hastaların da hekime başvurmalarında fayda vardır. Ancak böbrek yetmezliği, erken evrelerde çok fazla belirti vermeyen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bilhassa diyabet, tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan hastaların mutlaka belli aralıklarla nefroloji uzmanı tarafından da değerlendirilmesi gerekir. İleri dönem böbrek yetmezliğinde, hastalarda nefes darlığı, aşırı bulantı ve kusma, bilinç değişikliği görülebilir.

Böbrek sağlığını korumak için nelere dikkat edilmeli?

Su tüketmek böbrek sağlığı için oldukça önemlidir. Günde ortalama 2 litre su tüketmek ihmal edilmemeli. Böbrek sağlığı bir anlamda, kalp damar sağlığının korunmasıdır. Öncelikle kalp damar sağlığı için koruyucu önlemler, böbrek sağlığı için de koruyucu önlemlerdir. Yeterli su içmek kavramı önemlidir, susadığımız zaman su içmeliyiz. Günlük kabaca bu hastanın yaş ve cinsiyetine göre değişebilir. 80 yaşında 50 kg bir kadının günlük su ihtiyacı ile örneğin 25 yaşında 90 kg bir erkeğin günlük su ihtiyacı aynı değildir. Ama kabaca biz günlük 2 litre civarında su tüketilmesini rica ediyoruz. Sağlıklı bir böbrek için yeterli su içilmeli, çok fazla ağrı kesici kullanılmamalı, kalp damar sağlığı konusunda dikkatli olunmalı, düzenli egzersiz yapılmalı, kilo kontrolü sağlanmalı, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklarda da bir nefroloji uzmanına başvurulmalı ve süreç takip edilmelidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024