Çocuklarda Sık Görülen Yaz Hastalıkları

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Çocuklarda Sık Görülen Yaz Hastalıkları

Yaz aylarında çocuklar parklarda, havuzlarda eğlenip güzel havanın keyfini çıkarırken, aileler ise çocuklarının sağlıkları için endişe duyuyor. Çocuklarını güneş çarpmasından, havuz enfeksiyonlarından, yaz ishallerinden ve sıcaklığın yükselmesiyle ortaya çıkan hastalıklardan korumaya çalışan anne babaların bazı önemler almaları ve olası durumlarda yapılacak müdahaleler hakkında bilgi sahibi olmaları önem taşıyor. Güven Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanları, çocuklarda sık görülen yaz enfeksiyonları hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Çocuklarda Sık Görülen Yaz Hastalıkları

İçindekiler

Çocuklarda yaz mevsiminde sık görülen hastalıklar nelerdir?

Sıcaklığın yükselmesiyle birlikte mikroplar, yüzeylerde ve besinlerde daha kolay çoğalmaktadır. Bu durum, ishal ve kusmaya neden olan enfeksiyon hastalıklarının yaz mevsiminde daha sık görülmesine sebep olur. Aynı zamanda güneş çarpmaları ve güneş yanıkları da yaz aylarında çok sık görülen rahatsızlıklardandır. Özellikle açık tenliler ve çocuklar güneşin yan etkilerinden oldukça etkilenmekte olup, bu etkilere karşı daha dikkatli davranmalılardır. Ayrıca yaz aylarında çocuklarda, havuzdan ve denizden kaynaklı oluşan dış ve orta kulak iltihapları da sıklıkla görülmektedir. Havanın ısınmasıyla birlikte görülme sıklığı artan bir diğer sorun böcek sokmaları ve ısırmalarıdır.

Yaz mevsiminde uzun süre güneşe maruz kalan çocuklara müdahale nasıl yapılmalı?

Uzun süre güneşe maruz kalan çocuklar, sıcak ortamdan uzaklaştırılarak gölge ve serin bir yere alınmalıdır. Güneşe çok fazla maruz kalınması sıvı kaybına yol açacağı için yavaş ama sık şekilde sıvı takviyesi yapılmalıdır. Bilinç değişikliğinin yaşanması, sıvı alınamamasının ya da kusmanın ortaya çıktığı durumlarda çocuk, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Yaz aylarında bebeklerde ve çocuklarda isilik neden oluşur? İsiliğin oluşmaması için neler yapılmalı?

İsilik, sıcaklığın artması ve yüksek sıcaklığa uygun kıyafetlerin tercih edilmemesi sonucunda ortaya çıkar. İsilik oluşumunu önlemek için çocuklara ve bebeklere vücudu sıkmayan ve ter emen pamuklu giysiler giydirilmelidir. İsiliğin oluştuğu durumlarda çocuk, sık aralıklarla banyo yaptırılmalı ve losyonla cildi rahatlatılmalıdır. Yoğun kaşıntı durumunda ise hekime başvurulmalı ve hekim önerisi ile kaşıntıyı azaltıcı kremler kullanılmalıdır.

Genellikle çocuklarda görülen yaz ishallerinden korunma yolları nelerdir?

Yaz ishalinden korunmak için öncelikle, besinlerin çok çabuk bozulacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, yiyecekler dışarıda çok fazla bekletilmeden tüketilmeli ya da buzdolabında muhafaza edilmelilerdir. İçme suyunun ve su ile yapılan sıvı karışımların temiz olması da oldukça önemlidir.

Düşme ve çarpma sonucunda oluşan travmalarda ilk müdahale nasıl yapılmalı?

Çocukların, yaz aylarında park ve açık alanlarda daha fazla vakit geçirmesiyle birlikte ev dışı travmalar da oldukça artış göstermektedir. Düşme sonrası oluşan kanamalı yaralanmalarda, temiz bir bezle ya da kıyafetle bastırarak kanama durdurulmalıdır. Kanamanın kesilmemesi durumunda, zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kırık şüphesinde ise travma alan bölge sert bir cisim desteği ile hareketsiz hale getirilmeli ve sonrasında hemen hekime başvurulmalıdır.

Çocuklarda havuz enfeksiyonları hangi hastalıklara yol açar? Korunmak için hangi önlemler alınmalı?

Havuzların dezenfeksiyonunu sağlamak için yüksek oranda klor kullanılması mikropların çoğunun yok olmasını sağlamaktadır. Fakat havuzların ortak kullanım alanı olması nedeniyle, klora karşı dirençli bazı virüsler çocukluk çağı viral enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Mevsim itibarıyla en sık görülen enfeksiyon hastalıkları; el ayak ağız hastalığı, ishal, dış kulak yolu, göz ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

Böcek ve sinek ısırmalarında ne yapılmalı?

Böcek ısırıklarında öncelikle bölgeyi su ve sabun ile temizlemek oldukça önemlidir. Temiz bir bez üzerinden kısa süreli ve kontrollü bir şekilde yapılan soğuk uygulama, ısırık sonucunda oluşacak kızarıklığın ve kaşıntının azalmasını sağlayacaktır. Cibinlik kullanımı özellikle bebekleri, böcek ve sinek ısırıklarından korumak için tercih edilebilir. Ayrıca vücuda ya da kıyafetlere sürülen doğal sıvılar veya yağlar kullanılabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024