Cildinizi Mavi Işığın Zararlarından Koruyun

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Cildinizi Mavi Işığın Zararlarından Koruyun

Televizyon, telefon, bilgisayar gibi dijital cihazlar, floresan lambalar ve parlak ışıklar yapay güneş ışığı yani mavi ışık yayıyor. Sağlıklı bir cilt için sadece güneş ışınlarından değil, mavi ışığın da etkilerinden korunmak gerekiyor. Ancak mavi ışığın cilt üzerindeki olumsuz etkisi yeterince bilinmiyor. Mavi ışık; ton farklılıklarına, lekelere, çizgilere ve cildin daha erken yaşlanmasına neden olabilir. Peki, “dijital yaşlanma” olarak da adlandırılan bu etkilerden korunmak mümkün mü?

Güven Hastanesi Dermatoloji Bölümünden Doç. Dr. Alev Eken, mavi ışığın cilt üzerindeki olumsuz etkileri hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Cildinizi Mavi Işığın Zararlarından Koruyun

İçindekiler

Mavi ışık nedir?

Mavi ışık, günlük hayatımızda 7/24 iç içe yaşadığımız bir güneş ışınıdır. Eskiden doğal güneş ışığından korunurken, şu an bütün gün hatta gece de dâhil LED, floresan lambalar, akıllı telefon, bilgisayar, TV ekranları gibi yapay güneş ışığı yani mavi ışık yayan dijital cihazlarla birlikte yaşıyoruz.

Doğal güneş ışınları; ultraviyole, yüksek enerjili mavi (mor/görünür ışık), ve kızılötesi (infrared) ışınları olmak üzere farklı dalga boylarında elektromanyetik ışınlardan oluşur. Mavi ışığın kaynağı ne yazık ki sadece güneş değildir. Teknoloji çağında tıbbi cihazlardan dijital teknolojiye ve aydınlatmalara kadar yapay kaynaklarda da kullanılmaktadır. Bunlardan çok iyi tanıdığımız ultraviyole ışınları yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının sadece yüzde 5’ini oluşturur. Mavi ışık ise yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Ultraviyole ışınlarına göre daha yüksek enerjili olan mavi ışığın tamamı yeryüzüne ulaşır ve cildin tüm katmanlarına, tüm derin dokulara hatta en küçük yaşam birimi olan hücre DNA’sına kadar etki ederek hasar verir.

Mavi ışık cildimizi nasıl etkiler? Zararları nelerdir?

Mavi ışık, ultraviyole ışınlarına göre daha yüksek enerjilidir. Bu nedenle ciltte daha derin tabakaları etkiler ve daha çok hasar verir. Ayrıca etkileri daha kalıcıdır.

Mavi ışığın ciltte neden olduğu başlıca zararlar şunlardır:

 • Cilt tonunda farklılıklar
 • Lekeler
 • Çizgiler
 • Kızarıklık

Ayrıca mavi ışığın da UV ışınları gibi cilt üzerinde,

 • DNA hasarı,
 • Işık duyarlılığı,
 • Yaşlanma,
 • Cilt kanserleri gibi etkileri vardır.

Ayrıca göz ve beyindeki ana merkez akşam saatlerinde maruz kalınan parlak ışıkları, gündüz olarak algılar. Bu durum cildin biyolojik ritminin, gece-gündüz döngüsünün bozulmasına neden olur. Gece, tamir ve hücre yenilenmesi yapılamaz ve cilt toksinlerinden arınamaz. Cilt onarılamadığı için matlaşır, esnekliğini, nemini kaybeder ve yaşlanır.

Cildimiz yaşantımızın ve sağlığımızın dev bir aynasıdır.

Cildimizde;

 • Ton farklılıkları,
 • Kahverengi lekeler,
 • Elastikiyetinde azalma,
 • İnce kırışıklıklar,
 • Matlaşma ve ışıltı kaybı,
 • Döküntü ve yaralar görebiliriz.

Bu durumlarda öncelikle yaşam biçimimizi sorgulamalıyız. Çünkü cildimizin verdiği tepkilerin, mesajların kaynağı burada olabilir.

Mavi ışığın zararlarından korunmak için neler yapılmalı?

Sosyal yaşamda ve çalışma hayatında mavi ışığa yani yapay güneş ışığına maruz kalmak kaçınılmaz. Öncelikle tüm tedavilerde olduğu gibi mavi ışığın zararlarını önlemede birinci seçenek ışıktan korunmaktır. Bu alanda 2020 yılında mavi ışıktan korunmayla ilgili cilt bakım ürünlerinin gelişimi yüzde 170 artmıştır.

Ayrıca, yaşantımızın ayak izlerinin cildimize yansıdığını unutmamalıyız. Ancak bu yansımayı görebilmek bazen uzun zaman alabilir. Güneş ışığıyla ortaya çıkan cilt yaşlanması veya cilt kanserinde olduğu gibi arada yıllar süren zaman farkı olabilir. Bazen de iyi bir gece uykusunun sabahında ya da iyi nemlendirilmiş bir ciltteki değişimi görmek gibi, aradaki zaman birkaç saat ya da bir gün gibi kısa bir sürebilir. Bu durum her zaman akılda tutularak yaşam alışkanlıkları düzenlenmelidir.

Bilimsel olarak cilde dış kaynaklı en büyük zarar verici faktörün yapay ya da doğal güneş ışığı olduğu kanıtlanmıştır. Güneşin ve yapay ışığın cilt üzerindeki etkilerini onarmak için gözle görülen belirtilerin beklenmesine gerek yok. Mutlaka koruyucu ve tedavi edici yöntemlerle cildin doğal onarım mekanizmaları desteklenmeli ve cilt kalitesi artırılmalıdır. 

Mavi ışıktan korunmak için alınacak önlemler şunlardır:

 • Güneş koruyucu kullanılmalıdır. Geniş spektrumlu (etkili) olarak sunulan güneş kremleri mavi ışığa karşı yeterince koruma sağlayamaz. Bir güneşten koruyucu kremin mavi/görünür ışığa karşı koruma sağlayabilmesi için ciltte “görünür” olması gerekir. Mineral filtre içeren, ciltte beyaz bir tabaka oluşturan, güvenilir içerikli kremlerin kullanımları zordur. Bu nedenle, mineral filtre (çinko oksit-ZnO ve titanyum dioksit- TiO2) içeren güneş koruyucuları demir oksit ilavesi ile renklendirilerek hem kozmetik kabul edilebilirlik hem koruyuculuk hem de güvenirlik yükseltilir.
 • Işık teması azaltılmalıdır. Uyumadan iki saat önce televizyon ve bütün teknolojik cihazların fişi çekilmeli; akıllı telefon, tablet gibi mavi ışık yayan cihaz kullanımı sonlandırılarak "dijital detoks" yapılmalıdır. Çünkü parlak ve yapay ışıkları, beyin, “gün ışığı” olarak algılıyor ve “Demek ki henüz akşam olmamış!” diyor. Cilt, biyolojik ritmine uygun, karanlıkta yapması gereken onarım ve yenileme işlemlerini yapamıyor.
 • Cilt bakım rutinine özen gösterilmelidir. Cilt, çevresel kirliliklerden iyi temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Unutulmamalıdır ki her nemlendirici “nemlendirici” değildir. Mutlaka seramit, hyaluronik asit, pantenol gibi ciltte su tutan ya da su kaybını önleyen nemlendiricilerle cilt bariyeri güçlendirilmelidir.
 • Cilt, ışık hasarından koruyan antioksidanlarla içten ve dıştan desteklenmelidir. En güçlü antioksidanlar C, E vitamini, Ferulik asit, resveratrol, üzüm çekirdeği ve benzerleridir. Antioksidanlar, sabahları doğrudan cilde uygulanmalı ve ardından güneş kremi sürülmelidir. Bazı güneş kremleri antioksidanlarla formüle edilmiştir, uygulama kolaylığı sağlar. Bilimin umut verdiği, peptit ve DNA onarıcı ürünler de kullanılabilir.
 • Medikal estetik uygulamalardan yararlanılabilir. Cildin asıl onarıcı tabakasının derinde olduğu unutulmamalıdır. Kremlerle bu tabakaya ulaşmak topu, anahtar deliğinden geçirmeye benzer. Cildin destek tabakasına enjekte edilen- direkt adrese teslim- hyaluronik asit, antioksidan ve protein içeren cilt aşıları aylık veya yıllık aralıklarla yaptırılabilir. Teknolojinin estetik bilimine sunduğu, kolajenlerin uyarılmasını sağlayan lazer, ultrason, radyofrekans gibi cihazlardan faydalanılabilir.
 • Genetik ve çevresel risklere önem verilmeli, riskleri en aza indirecek yaşam biçimi seçilmelidir. Cilt güçlendirici beslenme planı uygulanmalı; antioksidan, mineral ve kolajen desteklerinden yararlanılmalıdır.
 • Cildin nemini desteklemek için bol su tüketilmelidir. Gazlı içecekler ve alkol gibi şekerli içeceklerden kaçınılmalıdır. Çünkü şeker, “şekerlenme (glikasyon)” adı verilen sürece yol açarak kolajenlere zarar vermektedir.
 • Ayrıntılı bilgi ve doğru tedavi seçeneği için dermatoloğa başvurulmalıdır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024