Çalışanlara Yönelik Aile İçi Şiddet Politikası

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Çalışanlara Yönelik Aile İçi Şiddet Politikası

Çalışanlara Yönelik Aile İçi Şiddet Politikası

Güven Sağlık Grubu, Ankara’da aile içi şiddete karşı mücadelede öncü bir rol üstlenerek Güven Grubu Çalışanlara Yönelik Aile İçi Şiddet Politikası’nı hayata geçirdi. Çalışanların ve yöneticilerin katıldığı eğitimlerle ve aile içi şiddet mağdurlarına verilen desteklerle hem Güven Sağlık Grubunun tüm çalışanları farkındalık kazanıyor, hem de aile içi şiddete karşı kurumsal güvence sağlanıyor. Güven Grubu Çalışanlara Yönelik Aile İçi Şiddet Politikası hakkında İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim Direktörü Esra Ayken, İnsan Kaynakları Direktör Yardımcısı Banu Bingöl Akın ve Güven Akademi Eğitim Yöneticisi Emre Çatma ile “Güven’le, Güven’de, Güven’li” projesinin ayrıntılarını konuştuk.

Güven Grubu Çalışanlara Yönelik Aile İçi Şiddet Politikası nasıl ortaya çıktı?

B.A. : Politikamızın ortaya çıkışı Sayın Nüket Küçükel’in talebiyle başladı. Sabancı Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler ve TÜSİAD ortaklığı ile yapılmış bu projenin Ankara’daki öncüsü olmak isteyerek yola çıktık. Nüket Hanım zaten TÜSİAD üyesi olması sebebiyle projenin başındaki isimlerdendi. Bizler de büyük bir istekle projeye başladık. İstanbul’da birçok şirketin bir araya geldiği eğitimlerle katıldık. Birkaç fazda eğitimleri tamamladık. Her seferinde ekip olarak gidip, eğitimleri başarıyla tamamlayıp sertifikamızı aldık ve bu konuda bir şeyler yapmaya yetkin hale geldik. Bunun, hem kurumumuz hem de şehrimiz Ankara için büyük bir adım olduğunu düşünüyoruz. Güven Grubu, kadın çalışanların ve yöneticilerin çoğunlukta olduğu bir kurum. Çalışanlarımızın yüzde 62’si, yöneticilerimizin yüzde 68’i kadın. Dolayısıyla, toplumumuzun önemli bir sorunu olan aile içi şiddet konusundaki böyle bir projede öncü olmamız bu konuda farkındalık yaratmak açısından oldukça kıymetli. 

Politika kapsamında aile içi şiddete maruz kalan çalışanlara hangi destekler sağlanıyor?

E.A. : Politika kapsamında sağlanan destekleri içeren detaylı bir program oluşturduk ve çalışanlarımız ile paylaştık. Bununla birlikte, şiddete maruz kalan çalışanlarımızın bize ulaşabilmeleri için kırmızı hat açtık.  Bu hatta gelen çağrıları eğitimli kişiler cevaplıyor ve görüşmeler gizlilik esasına dayanarak yapılıyor. Bize ulaşabilecekleri bir de e-posta adresimiz var.  İnşallah olmaz ama aile içi şiddete maruz kalan bir çalışanımız bize bu iletişim kanallarından kolayca ulaşarak, sağlanan desteklerden faydalanabilecek. 

B.A. : Bu noktada önemli bir ekleme yapmak isterim. Bizler, ne hakim ne savcı ne de avukatız. Sadece, aile içi şiddete maruz kalan kişiyle ilgili yönlendirme görevini yapmaya çalışan bir ekibiz. Yani biz kimseyi suçlamıyoruz ya da kimseye ceza kesmiyoruz, sadece aile içi şiddet mağduru çalışanlarımıza destek olmaya ve onları doğru yerlere yönlendirmeye çalışıyoruz. 

Bir anlamda önleyici tedbir diyebilir miyiz? 

B.A. : Önleyici tedbir gibi bir şey değil fakat, bizim bu konuda çalıştığımızı bilmek belki psikolojik açıdan insanların daha kuvvetli olmalarını sağlayabilir. Önlemek çok zor ama farkında olmalarını sağlayabiliriz. 

E. A. : “Eğer başınıza böyle bir şey gelirse, iş yerinde biz size şu şekillerde destek olacağız.” diyoruz. Bazen bize söylemek istemeyenler olabiliyor, biz onlarda da şu farkındalığı yaratmaya çalışıyoruz; dışarıda, belediyelerde bu konuyla ilgili başvurabilecekleri yerler var. Biz şiddet mağdurlarını bu konuda da, yani nasıl başvurabilecekleri nereye gidecekleri konusunda da bilgilendiriyoruz ve farkındalık oluşturuyoruz. Bunun için eğitimlerimiz de devam ediyor. 

Bu kapsamda verdiğiniz desteklerin başlıklarına da değinebilir misiniz?

E.A. : Konuyla ilgili oluşturduğumuz politikamızda hukuki yaptırım ve yönetmelikler var. Şiddetin tanımları ve bu konudaki ilkelerimiz de politikalarımızda yer alıyor. Projenin adı, “Güvenle Güvende Güvenli”. Bu kapsamda çalışanları destekliyoruz; çalışan mahremiyetini sağlıyoruz. Bize geldiği zaman bunun duyulmayacağından emin oluyor. Hukuk müşavirliği aracılığıyla, emniyet birimlerine başvurularında ya da hukuki diğer başvurularında yardımcı oluyoruz. Çalışana 3 defaya mahsus yüz yüze psikolojik destek sağlıyoruz. Çalışanın çocukları varsa -ki biz bunlara gizli mağdur diyoruz- ve eğer olaya şahit olduysa onlara da psikolojik destek sağlıyoruz. Kalacak yer konusunda destek sağlayan ilgili kuruluşlara yönlendirilmelerini sağlıyoruz. Yönetimin onayıyla, çalışana yılda bir net maaş avans verilmesine olanak tanıyoruz. Eğer bir güvenlik sıkıntısı varsa geçici olarak esnek mesai imkânı verebiliyoruz. Talebi halinde de yıllık izin hakkı olmasa bile avans mahiyetinde yıllık izin kullandırabiliyoruz. Politika kapsamında sağladığımız destekler kısaca bunlardır diyebilirim. 

Eğitimlerden de biraz bahsedelim. Eğitimlerin içeriği neler? Nasıl eğitimler veriliyor?

E.Ç. : Öncelikli olarak bireylerin aile içi şiddet konusundaki farkındalığını artırmak istiyoruz. Eğitimlerimiz iki ayrı başlıkta gerçekleşiyor; bir tanesi, çalışanlarımıza yönelik yani herkese açık eğitim. Diğeri de yöneticilere yönelik bir eğitim programı. Kapsam olarak özetlemek gerekirse; hem politikanın detaylarını anlatıyoruz hem de toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı ve kadına yönelik şiddet farkındalığı konularında bilgilendirme yapıyoruz. Ayrıca, şiddetin türlerini anlatan bir içeriğimiz var. Yöneticilere ayrıca eğitim vermemizin sebebi; şiddete maruz kalan bir çalışanın, bize direkt ulaşmadığı kendi bölümündeki yöneticiye ulaştığı durumlarda neler yapılması gerektiği hakkında bilgili olmalarını sağlamak. 

E. A. : Bu farkındalık sayesinde belki çalışan yöneticisine bir şey söylemeden, yönetici bunu fark edebilir. Bu durumda yöneticinin çalışana nasıl iletişime geçip nasıl davranması gerektiği de önemli. 

E.Ç. : Eğitimlerimiz yaklaşık 3 saat sürüyor. Bir iki yıl içerisinde, belli gruplar halinde eğitimlerimizi tamamlayıp, kurumda çalışan herkeste farkındalık yaratmış olmayı hedefliyoruz. Temel hedefimiz tabii ki böyle bir süreci hiçbir çalışanımızın asla yaşamaması. Ama toplumumuzda aile şiddet diye bir gerçek maalesef ki var ve önemli olan bu konudaki farkındalığı yaratmak. Kurum içerisindeki başvuru kanallarını öğretebileceğimiz gibi, çevrelerinde böyle bir duruma maruz kalan insanlara da nasıl yol gösterebileceklerinin de farkındalığını vermek istiyoruz. 

Peki şirket çalışanı olmayan ve aile içi şiddete maruz kalan bireyler nerelere başvurabilirler? Nasıl bir yol izlemeliler?

E.A. : Bunların hepsine eğitim programlarımızda, posterlerimizde değindik. Bu programın duyurusunu yapmak amacıyla iki çeşit poster yaptık; bir tanesi bizim kendi personelimize yönelik, diğeri de hastaneye gelen misafirlerimizin görebileceği yerlerde bulunan posterler. Bunun amacı, “Biz böyle bir program yapıyoruz siz de farkında olun.” demek. Misafirlerimize bize doğrudan ulaşabilecekleri telefon numarası, e-posta adresi vermiyoruz ama “Eğer sizin de başınıza böyle bir şey gelirse, destek alabileceğiniz kurum ve kuruluş bilgileri bunlardır” diye yönlendirmelerde bulunuyoruz. 

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024