Böbrek Taş Hastalığı ve Tedavisi

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Böbrek Taş Hastalığı ve Tedavisi

Böbrek Taş Hastalığı ve Tedavisi

İçindekiler

Üriner Sistem Nedir?

İdrarı oluşturan böbrekler ve oluşan idrarın vücut dışına atılımını sağlayan kanal sitemi kısaca üriner sistem olarak adlandırılır. Üriner sistem sağ ve sol taplam 2 adet böbrek, üreterler, idrar torbası ve üretradan oluşur. Böbrekler fasulye şeklinde, 140-160 gram ağırlığında organlardır. Nefron adı verilen çok sayıda küçük üniteler idrar oluşumunu sağlar. Oluşan idrar üreter adı verilen kanalla idrar torbasına iletilir. İdrar torbasında depolan idrar ,idrar torbası yeterli kapasiteye ulaşınca üretra adı verilen kanalla vücut dışına atılır.

Böbreklerde taş nasıl oluşur?

Börebrekler taş oluşunda pek çok  neden sorumlu tutulmaktadır. İdrarda çok sayıda kimyasal madde vardır. İdrarda bulunan bazı maddeler taş oluşma riskini artırırken, diğer bazı maddeler   bu taşların oluşumunu engeller. Bazı kişilerde bu riskli maddeler dışarıdan fazla alınabilir veya vücudumuz bu maddeleri kendisi fazla üretebilir. Bu durumda idrarda çökme olur ve taş oluşabilir. Bununla birlikte  bazı bireylerde taş oluşumunu azaltan maddeler ( inhibitörler) az olabilir ve böylelikle taş oluşma riski artabilir. Linkte, Böbrek taşı oluşumunu anlatan video Türkçe alt yazılı olarak izlenebilmektedir.

Taş oluşumuna sebep olan maddeler nelerdir?

Çoğu zaman taşa neyin sebep olduğunu bulamayız. İdrarında kum dökme fazla olan hastalarda  taş gelişme riski çok fazladır. Sanayileşmiş ülkelerde taş riski daha fazladır. Diyetin taş oluşumuna önemli etkisi olduğuna inanılmaktadır. Kişi başına düşen gelir arttıkça bilinen diyet alışkanlıkları değişir. Yağlı, proteinli ve şekerli  gıda tüketimi artar. Diyetteki lifler ve sebze proteinleri azalır. Ayrıca yüksek sodyum içeren yiyecekler  (tuzlu yiyecekler) taş riskini artıran önemli bir diğer faktördür. Mesleğin taş oluşum sıklığına etkisi saptanmıştır. Fiziksel aktivitesi azalmış ve yüksek ısıda çalışanlarda taş oluşma riski daha fazladır. Ailesinde taş  bulunanlarda, birinci derecede yakınında taş olma riski yaklaşık 2 kat artmıştır. Ayrıca bazı herediter hastalıklarda (renal tubuler asidoz, sistinüri,hiperkalsiüri) taş riski yüksektir.

Sıcak iklimlerde , yaz  aylarında , terleme ve yetersiz sıvı alımına bağlı olarak böbrekte taş oluşumu artar.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024