Böbrek Nakli Alıcı ve Verici Bilgilendirme

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Böbrek Nakli Alıcı ve Verici Bilgilendirme

Böbrek naklinde operasyon öncesi ve sonrası tüm süreçler hem alıcının hem de vericinin sağlığı açısından oldukça önem arz ediyor. Bu nedenle böbrek nakli alıcılarının ve vericilerinin ameliyat öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Güven Hastanesi Organ Nakli Merkezi uzmanları böbrek nakli öncesi ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattı.

Böbrek Nakli Alıcı ve Verici Bilgilendirme

İçindekiler

Hastane yatış sürecinde yapılması gerekenler nelerdir?

 • Operasyon tarihinden bir gün önce hastanın, hastaneye yatışı yapılır.
 • Hastane süreci boyunca hastanın yanında bir refakatçisi bulunabilir. Ancak enfeksiyon riskinin oluşmaması için kliniklere ziyaretçi kabul edilmez.
 • Hasta, kişisel bakım malzemelerini ve pijama, terlik gibi ihtiyaçlarını yanında getirmelidir. Operasyon sonrasında dren ve sonda işlemlerinin kolaylıkla uygulanabilmesi için pijama, önden düğmeli ve alt-üst olarak tercih edilmelidir.
 • Koltuk altı ve kasık bölgesi tıraş edilmeli; vücut banyosu yapılmalıdır.
 • Ameliyat sırasında entübasyon tüpünün tespitinde sıkıntı yaşanmaması için erkek hastalar, sakal tıraşı olmalıdır. Ayrıca sakal tıraşı, enfeksiyondan da korumaktadır.

Ameliyat öncesinde yapılacak tıbbi işlemler ve hazırlıklar nelerdir?

 • Nefroloji doktorunun gerekli görmesi durumunda böbrek nakli alıcısına diyaliz planlanır.
 • Anestezi doktoru tarafından alıcıya/vericiye anestezi ve komplikasyonları hakkında bilgi verilir.
 • Radyoloji Bölümünde, böbrek nakli alıcısının boyun bölgesine ultrason eşliğinde kateter takılır. Bu kateter, ameliyat sırasında ve klinikte ilaç uygulama, kan transfüzyonu ve tetkik için kan tahlili alınacağı durumlarda kullanılır.
 • Solunum ve öksürük egzersizleri eğitimi verilir. Anestezi sonrasında akciğerlerin iyileşmesi için bu egzersizler oldukça önemlidir. Bu nedenle egzersizler, belirtilen aralıklarla ve düzenli olarak uygulanmalıdır.

Ameliyat sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

 • Ameliyat sonrasında gaz sıkıntısının giderilmesi ve bağırsak hareketlerinin artırılması için hemşirenin planladığı zaman diliminde yürüyüş yapılmalıdır.
 • Böbrek nakli alıcısı, özellikle ameliyat sonrasındaki ilk üç ay boyunca kapalı alanlarda ve kalabalık ortamlarda maske kullanmalıdır.
 • Böbrek nakli vericilerinde ise bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanılmaması ve enfeksiyon riskinin düşük olması nedeniyle maske kullanılması gerekmemektedir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024