Başarılı Emzirme Nasıl Olmalı?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Başarılı Emzirme Nasıl Olmalı?

Mucizevi besin anne sütü; hem bebeğin gelişimini ve bağışıklığını destekliyor hem de bebek ve anne arasında güven bağının oluşmasında etkin rol oynuyor. Bebeğin, anne sütünden en iyi şekilde faydalanması için annelerin, başarılı emzirme yöntemleri hakkında bilgilendirilmesi oldukça önem taşıyor. Güven Hastanesi Anne ve Bebek Danışmanları, annelik heyecanı ve kaygısı yaşayanlara başarılı emzirme hakkında kılavuz olacak önerilerde bulundu.

Başarılı Emzirme Nasıl Olmalı?

İçindekiler

Anne sütü nedir?

Anne sütü; bebeğin doğduğu coğrafyaya, doğduğu haftaya, kilosuna, yani içeriği her bebeğin ihtiyacına göre değişkenlik gösteren, bebeğe özel mucize bir besindir.

Yenidoğanda, büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin öğelerini içeren, sindirimi kolay doğal bir besindir.

İlk günlerde salgı­lanan süte, kolostrum denir. Kolostrum; koyu kıvamlı, protein içeriği yüksek, yağ miktarı düşük, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi minerallerden ve bebeği enfeksiyondan koruyan hücre, antikorlar yönünden zengindir. Zamanla sü­tün içeriğinde değişiklikler olur. 6-10 günde geçiş sütüne, ardından da 10-15 gün içinde olgun süt özel­liğine erişir. Geçiş sütünün protein ve mineral içeriği kolostrumdan düşük, olgun sütten yüksektir. Olgun sütün %88’i sudur ve ilk 6 ayda bebeğin başta beslenme olmak üzere, sağlık, bağışıklık, gelişim, psikolojik yönden bütün ihtiyacını karşılayabilecek içeriğe sahiptir.

Başarılı bir emzirme nasıl olur?

Emzirme öncesinde; annenin rahat edebileceği bir yere geçmesi ve sessiz bir ortamda emzirmesi önerilir.

Emzirmenin başarılı olması için annenin, bebeği kucağına doğru yerleştirmesi ve memeyi doğru tutması önemlidir.

Emzirmeye başlarken bebek, annenin kucağında olmalı; bebeğin başı ve gövdesi aynı hizada olacak şekilde desteklenmelidir. Bebeğin vücudu, anneye dönük; bebeğin kafası memenin tam karşısında olmalıdır. Annenin, memeyi ‘’C’’ şeklinde tutması önerilir.

Bebek memenin ucunu emmemeli, kahverengi bölümü (areola) alabildiği kadar geniş şekilde kavrayarak emmeye başlamalıdır. Bebek, memeyi emerken memeye çeneden yaklaşmalı; meme ile yanak arasından bebeğin dudağı görünmeden emmelidir. Bebeğin yanağı dolgun görünmelidir, eğer yanakta, emme sırasında gamzeleşme varsa ve şapur şupur ses geliyorsa bebek doğru emmiyor demektir. Meme ucu yaralarının en büyük nedeni, bebeklerin meme ucunu emmesinden kaynaklanır. Başarılı bir emzirme meme ucu yarası oluşmasını engeller.

Başarılı emzirme olmadığı durumlarda karşılaşılan sorunlar nelerdir?

Bebeğin, memeyi doğru şekilde emmemesi yeteri kadar süt alamamasına neden olur. Bu durum bebeğin, kilo alamamasına, doymaya çalışırken aldığı süt miktarı harcadığı enerjiyi karşılamadığı için yorulmasına, doyamadığı için uykuya geçememesine, memeden tatmin olmadığı için meme reddine yol açar. Meme ucu yaraları kaçınılmaz olur ve tam boşaltılmayan memede bir süre sonra süt kanalı tıkanması ve mastit (meme enfeksiyonu) gelişebilir.

Bebeğin sürekli emmek istemesi normal midir?

Bebekler dünyaya emmeyi bilerek gelirler ve memeyi sadece doymak için emmezler. Anneden aldığı süt, koku, sıcaklık ve güven duygusu bebeklerin fizyolojik ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için gereklidir. Bebek için emmek, anne karnındaki hayatın devamıdır ve bu bebeği tatmin eden bir duygudur. Emme güdüsünü tatmin edemeyen bebek memeden ayrılmak istemez.

Anne sütünün bebeğe yeterli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Anneler, içgüdüsel olarak bebeğinin emmesinden, emerken yutkunmasından, memenin (3. günden sonra) bebek emerken boşalmasından ve sonrasında bebeğin uykuya geçmesinden sütün yetip yetmediğini anlayabilir. Fakat bize bunu kanıtlayan bazı somut bulgular vardır. Bebeğin, doktor kontrolünde boy/kilo eğrisi ve fizik muayenesi; çiş/kaka sayısı gününe göre normal ise bebeğinizin karnı doyuyor demektir.

Meme reddi durumunda neler yapılabilir?

Meme reddi yaşandığında öncelikle emzirme süreci gözden geçirilmelidir. Bebeğin biberonla beslenmesi, emzik kullanması ve annenin çok strese, uykusuzluğa, yorgunluğa, düzensiz beslenmeye bağlı sütünde azalmanın olması sonucunda meme reddi yaşanılabilir. Emzik ve biberon kullanımı bebeğin emme şeklini değiştirebileceği için meme reddi yaşanması olası bir durumdur. Memeye tekrar dönüş için EDS(emzirme destek sistemi), kaşık, enjektör ya da kaptan besleme teknikleri kullanılabilir. Ayrıca bebek ile ten tene temas yapmak; bebek uykuya dalarken ya da uyandıktan hemen sonra emzirmeyi denemek; sessiz ve loş bir ortamda, bebek çok aç olmadığı zamanlarda, farklı emzirme pozisyonları denemek; bebek emmeyi reddettiğinde sakinleştirip kundak yaparak tekrar emzirmeyi denemek; yürürken ya da hafif sallanıyorken emzirmeyi denemek tekrar memeye dönüş için fayda sağlayabilir.

Anne sütü buzdolabında ya da derin dondurucuda ne kadar süre ile saklanabilir?

Anne sütü oda ısısında 3 saat; buzdolabında 3 gün; dondurucudan 3 ay saklanabilir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024