Baharda Göz Alerjilerine Dikkat!

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Baharda Göz Alerjilerine Dikkat!

Polenlerin havada uçuşmaya başlamasıyla, alerjik gözlerde şikayetler de artmaya başladı. Güven Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Uzman Doktor Burçin Bulur bahar aylarında başlayan göz alerjileri hakkında bilgi verdi.

Baharda Göz Alerjilerine Dikkat!

İçindekiler

Göz hassasiyeti olanlar daha dikkatli olmalı

Gözlerde kızarıklık, sulanma ve en önemlisi de kaşıntı görülür. Hastalar bu şikayetleri genellikle Nisan–Temmuz ayları arasında havada uçuşan polenler ve güneşin yoğun olduğu günlerde yaşadıklarını ifade ederler.

Göz hassasiyeti olanların bahar aylarından itibaren ekstra dikkatli olmaları gerekiyor. Havaların ısınmaya başlaması ve güneş ışınlarının daha etkin rol oynaması ile gözlerde kuruluk da artıyor. Sıcak ve güneşli havalarda gözlerde kuruluk görülebileceği için bu durum da alerjiye bağlı semptomların şiddetlenmesine yol açabilir. Kuru göze giren alerjenler, göz yüzeyine daha uzun süre kalabiliyor. Bu da kızarıklık ve batma gibi şikayetlerde artışlara neden oluyor.

UV ışınlarının bozucu riskine çözüm basit

Güneşe çıplak gözle bakılmaması da oldukça önemli. UV ışınları gözün merceğine ve retina tabakasına özellikle sarı nokta olarak bilinen makula bölgesine zarar vererek görmede kalıcı bozulmalara neden olabilir.

İşporta gözlüklerden uzak durun

Güneş’in zararlı ışınlarıyla gelen şikayetlerden korunmak ve baharda polenlerin etkilerini azaltmak için yapılabilecek en doğru şey ise güneş gözlüğü kullanmak. Bahar aylarından itibaren UV filtresi tam (%100) olan güneş gözlüklerinin kullanılması gerekmektedir. Sahte, kalitesiz güneş gözlükleri UV ışınlarını filtrelemez, ancak gölge oluşturur. Bu da göz bebeğini kurutur ve göze daha fazla zararlı ışınların girmesine neden olur.

Deniz ve havuzda kontakt lens tehlikesi

Havaların ısınmasıyla havuz, deniz sezonu da açılıyor. Tuzlu ve klorlu sulara lens ile girmek göz sağlığını büyük riske atıyor. Denize ya da havuza kontakt lens ile girilmesi uygun değildir. Kontakt lensler yapısı itibari ile su emen özelliktedir. Havuzda ve denizde bulunması muhtemel mikropları da su ile emerek göze yerleşmesine ve gözde ciddi enfeksiyonlar oluşmasına neden olacaktır.

Hasta hikayemizde geçen konu ve olay örgüsü tamamen gerçek olup kvvkk kapsamında kişi isimleri gerçeği yansıtmamaktadır.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024