Astım Hastaları Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Astım Hastaları Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

Güven Çayyolu Cerrahi Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Arif Keleşoğlu, astım hastalarının yaz aylarında dikkat etmesi gerekenleri yazdı.

Astım Hastaları Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmeli?

İçindekiler

Astım nedir?

Astım, aslında akciğerleri tutan bir hastalıktır. “İnflamasyon” diye adlandırdığımız mikropsuz seyreden bir iltihabi süreçtir. Çoğunlukla doğuştan gelen bir yatkınlık söz konusudur. Bu yatkınlığın üzerine alerjik bir reaksiyonun ya da bir enfeksiyonun eklenmesi ile ortaya çıkar.

Astımın belirtileri nelerdir?

  • Öksürük,
  • Hırıltılı solunum,
  • Nefes darlığı astımın belirtilerindendir.

Çoğu zaman bu belirtileri gösteren başka durumlar ve hastalıklar da olabilir. Ancak iyi bir öykü, muayene ve bazı tetkiklerle takip edilen hastada hekim tarafından astım tanısı kolaylıkla konulabilir.

Astım nasıl tedavi edilir?

Astım hastalığının kontrol edilmesindeki en önemli unsur tetikleyicilerden uzak durmak ve etkin bir tedaviyi usanmaksızın sürdürebilmektir. Tedavi, çoğunlukla hekim tarafından başlanacak bronş genişleticiler ve kortizondan (bronkodilatör+kortikosteroid) oluşan inhaler (ilaçların solunum yoluna çekilmesini sağlayan solunum apereyi) ilaçlar ve beraberinde astım hapı (montelukast) ve/ veya alerji ilacıdır(antihistaminik). Bunun dışında da kontrol altına alınamayan durumlarda aşı tedavisi, biyolojik ilaçlar ve diğer bazı bronş genişleticiler de kullanılabilir (teofilin ve bu grubun ileri türevleri ve antikolinerjikler).

Aslında astım çoğu durumda etkin korunma yöntemleri ve yeterli inhaler tedaviler ile başarılı bir şekilde kontrol altında tutulabilir.

Astım hastaları yaz aylarında nelere dikkat etmeli?

Birçok hastalığın aksine astım, aslında mevsimsel bir hastalık olarak bilinir. Baharlarda polen ve bitkisel kaynaklı tozlarla ve kışın da –özellikle- viral kökenli solunum enfeksiyonları ile hastalıkta alevlenmeler olabilir. Yaz ayları astımın daha stabil (dengeli/durağan) seyrettiği aylardır. Ancak bu aylarda da alevlenmeler olabilir.

Özellikle yoğun sıcaklarda ağızdan yapılan solunumlarda, solunum yolu hücrelerinin aşırı su kaybetmesiyle solunum yolu tahriş edicilerine karşı hassasiyetleri artabilir. Bu durum nefes darlığı ataklarına yol açabilir. Aşırı sıcaklarda dış mekanlarda bulunmamak ve yeterli su tüketmek faydalı olacaktır.

Ayrıca tatil yerlerine ve bağlı bulundukları şehirlere ziyaretler de sorun nedeni olabilir. Uzun kara taşıtı ile yolculuklar, araçlardaki klimaların bakteriyel ve mantar kökenli kirleticilerine uzun maruziyetler nedeniyle alerjik reaksiyonların tetiklenmesine yol açabilir. Klima temizliği ve sık molalar bu durumu engellemeye yardımcı olur. Yanı sıra, gidilen illere ait flora ve fauna değişiklikleri de astım hastalarında alerjik reaksiyonların tetiklenmesine yol açabilir. Bu durumda etkili antihsitaminikler ve kullanılan inhaler ilaçların dozlarının hekim kontrolüyle artırılması yararlı olabilir.


Ayrıca, havuzda yüzmek, havuzların dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasalların solunum yollarının tahrişine ve solunum sistemi ataklarına yol açabilir. Tatil yerlerindeki havuzları, özellikle de kapalı havuzları kullanmamak astım hastaları için daha sağlıklı olacaktır. Hekim kontrolünde, atak halinde kullanılan inhaler dozunu artırmak uygun bir tedavi yöntemi olacaktır.

Toplu yerler ve toplu taşıma araçları (otobüs ve uçak gibi), özellikle viral solunum yolu hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Bu araçların kullanılmaması, kullanılacaksa maske takılması bir korunma yöntemi olabilir. Bu durumda hekime başvurup enfeksiyonların tedavisinin sağlanması ve inhaler tedavi dozunun artırılması bir tedavi yöntemi olabilir.

Bu bölgelerde böcek teması ve sokması da alerjileri azdırarak astım ataklarına yol açabilir. Antihistaminik bulundurulması, gereğinde acil servis yardımına başvurulması bir çözüm yöntemidir.

Sonuç olarak:

  • Sıcak havalarda ve yaşanan şehrin değiştirilmesi gereken durumlarda daha önce verilmiş olan astım tedavisini ısrarla sürdürmek,
  • Yeterli sıvı almak,
  • Sıcaktan korunmak,
  • Enfeksiyon ve alerji yaratabilecek ortamlardan uzak olabilmek,
  • Yakınmaların şiddetlenmesinde esnek kullanımı inhalerin tercih edilmesi,
  • Hekim kontrolünü ihmal etmemek, astımınızı yaz aylarında da kontrol altında tutabilmek için gereklidir.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024