Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

GÜVEN SAĞLIK GRUBU

Paylaş:

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, ilerleyen diş çürüklerinde ve travmalarında başvurulan hassas bir işlemdir. Kanal tedavisi, köklerdeki ve dişin üst kısmındaki dışa alınan sinir ve damar dokularının yerine, dolgu malzemeleri doldurularak yapılıyor. Uzmanlar, başarılı ve doğru yöntemlerle yapılan bir kanal tedavisi sonrasında ağrı hissedilmediğini belirtiyor.

Güven Hastanesi Ağız, Diş Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dt. Ersel Özdemir, kanal tedavisi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Kanal Tedavisi Nedir?  Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, çürük nedeniyle dişte ortaya çıkan madde kaybı sonucunda oluşan sinir ve damar dokularının, dişten uzaklaştırılarak kök ve üst kısımlarının dolgu ile tedavi edilmesi işlemidir.

Hangi durumlarda kanal tedavisine başvurulur?

Üç ayrı kısımdan oluşan diş anatomisinin üçüncü bölümünde “odacık” olarak adlandırılan kısım bulunmaktadır. Diş çürüklerinde bu odacığa ulaşmayan hasarlar, dolgu ile tedavi edilir. Ancak odacığın etkilenmesi durumunda kanal tedavisine başvurulması gerekir.

Diş hastalıklarında her zaman ağrı duyulmayabilir. Özellikle diş çürükleri, belirti vermeden başlayabilir ve ilerleyebilir. Kanal tedavisi, ilerleyen diş çürükleri nedeniyle yapılabildiği gibi travma nedeniyle de yapılabilir. Bu nedenle diş sağlığını korumak ve diş kaybını önlemek için ağrı ya da başka bir belirti olmaksızın rutin diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Diş çürükleri nedeniyle hasara uğrayan diş dokusu alınarak yerine koyulan malzemelerle kayıp dokunun tamamlanması işlemi “dolgu tedavisi” olarak adlandırılır. Çürük dokusunun, dişin damar ve sinirinin bulunduğu odacığa ulaşması durumunda kanal tedavisi yapılır.

Kanal tedavisi, köklerdeki ve dişin üst kısmındaki sinir ve damar dokuları dışarı alınarak yerine dolgu malzemeleri koyularak yapılır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi tek seans sürmektedir. Ancak bazı durumlarda birkaç seans pansuman yapılması gerekebilir.

Kanal tedavisi sırasında ağrı hissedilir mi?

Kanal tedavisi öncesinde diş ve çevre dokular lokal anesteziyle uyuşturulur. Bu nedenle kanal tedavisinde ağrı hissedilmez. Ancak hasta, enfeksiyon kaynaklı bazı ağrılar hissedebilir. Bu durumlarda diş hekimi gerekli önlemler alarak kanal tedavisi işlemini ağrısız hale getirir.

Kanal tedavisi sonrasında ağrı hissedilir mi?

Kanal tedavisi çok hassas bir tedavidir. Gerekli ve doğru tedavi yöntemiyle ile gerçekleştirilirse kanal tedavisi sonrasında ağrı duyulmaz.

Kanal tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Hekimin tavsiyeleri doğrultusunda kanal tedavisi sonrasında işlem görmüş diş için ayrıca bir önlem alınmasına gerek yoktur.

Kanal tedavisi sonrası diş kaplaması yapılması şart değildir. Ancak oluşan diş doku kaybı hekimce değerlendirilerek kaplama gereken durumlarda hastaya bilgilendirmeler yapılır.

Başarısız kanal tedavisinde hangi komplikasyonlar ortaya çıkar?

Diğer tüm tedavilerde var olduğu gibi kanal tedavisinde de komplikasyon oluşma riski vardır. Kanal tedavisi sırasında ya da sonrasında;

  • Ağrı,
  • Enfeksiyon,
  • Zayıflayan diş dokusu kırıkları başarısız kanal tedavisi nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonlardır.

Bu komplikasyonların ortaya çıkması durumunda hekim bilgilendirilmeli ve önlem alınmalıdır.

Başarısız kanal tedavisi sonrasında hangi tedavi uygulanır?

Başarısız olan kanal tedavisi sonrası hekim tarafından hastanın durumu değerlendirilir. Gerekli radyolojik ve oral muayeneler yapılarak hasta, rahat edeceği koşullara kavuşturulur.

Sağlık Rehberi

Sağlık rehberimizden içerikler görüntüleyin.

Haber Bültenimize üye olun.

Periyodik olarak haber bültenimizi size ulaştıralım.

...

Nesilden nesile hayat bize GÜVEN diyor.


Güven Hastanesi hizmet standartları ile JCI tarafından akredite edilmiştir. JCI şikayet bildirimlerinizi buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişisel verilerin korunması ve işlenmesi politikalarına ilişkin aydınlatma metnimize buradan kişisel veri işleme envanteri ve kişisel verilerin korunması politikamıza ise buradan ulaşabilirsiniz.


Sayfanın son güncellenme tarihi: 07-05-2024